Nielegalne składowisko odpadów chemicznych w Koźlu Port. Sprawę bada Prokuratura Okręgowa w Opolu

3

Pod koniec listopada funkcjonariusze ujawnili ponad 1500 zbiorników z niebezpiecznymi odpadami chemicznymi w magazynach przemysłowych w Koźlu Porcie. Sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Opolu.

Zgłoszenie dotyczące podejrzanego zapachu, wydobywającego się z hal magazynowych przy ulicy Chełmońskiego, wpłynęło do służb w czwartek 19 listopada. Funkcjonariusze policji w asyście strażaków otwierając magazyny, ujawnili zgromadzone beczki oraz pojemniki z nieznanymi substancjami chemicznymi.

Policjanci szybko dotarli również do kolejnych hal przy ulicy Portowej. Po zabezpieczeniu magazynów przez funkcjonariuszy zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu, sprawa trafiła do Prokuratury Okręgowej w Opolu.

– W dniu 26 listopada w Wydziale II ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Opolu zostało wszczęte śledztwo, przedmiotem którego jest nielegalne gromadzenie i składowanie odpadów chemicznych w postaci substancji żrących i łatwopalnych, znajdujących się w kilkuset pojemnikach, w halach magazynowych przy ul. Chełmońskiego i Portowej w Kędzierzynie – Koźlu oraz na posesji obok budynków, co zostało ujawnione w dniu 19 listopada br. – przekazuje Stanisław Bar z Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, właściciel nieruchomości znajduje się w Niemczech. Wynajął on magazyny dla firmy zajmującej się produkcją nawozów. Do hal sprowadzane były beczki oraz oraz pojemniki z odpadami chemicznymi. Zbiorniki zostały ofoliowane i zabezpieczone oraz opisane, że znajdują się w nich nawozy.

– Śledztwo prowadzone jest w kierunku przestępstwa z art. 183 par. 1 kk, którego istotą jest gromadzenia odpadów w taki sposób i w takich warunkach, że stwarza to zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego, bądź może spowodować zanieczyszczenie powierzchni ziemi, wody lub powietrza, lub może spowodować zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.  W toku śledztwa, w dniu 2 grudnia br., został powołany biegły, którego rolą jest określenie charakteru gromadzonych substancji, dokonanie oceny warunków ich przechowywania oraz ewentualnych konsekwencji dla środowiska naturalnego oraz życia i zdrowia ludzkiego. Śledztwo toczy się w sprawie – dodaje prokurator Stanisław Bar.

3 KOMENTARZE

 1. A dlaczego minister od usprawniania prokuratury i udrażniania sądów się tym nie zajmuje? Dlaczego kulsony nie ścigają ewidentnych przestępców?

  Ach tak nie mają czasu, są ważniejsze sprawy. A jakież to sprawy w wolnej Polsce są istotne?

  Aparat państwa ma na głowie ochranianie najstarszego prawiczka przed wściekłymi macicami. To one się po nocach biedakowi żoliborskiemu śnią. W nocnych marach zbliżają się do jego willi, którą tatuś zastraszanego dostał w zrujnowanej Warszawie tak oo (temat na osobny wątek). Służby mundurowe zwartym murem SUK (to taka nyska z kratami) otaczają pół dzielni, że władca czuje się bezpieczny i nie potrzebuje dostawy pampersów.
  Aparat państwowy ze wszystkich sił poszukuje Leszka Czarneckiego, znanego bankiera, który podpadł PiS bo nagrywał ich członków.
  Aparat państwowy wytoczył kilkadziesiąt spraw Zbigniewowi Stonodze, bo się odwrócił od mocodawcy po ujawnieniu czego … oczywiście nagrań. Siedzi w Norwegi ten mitoman, śpiewa i robi lekcje zdalne. Przeprasza za pomoc w obaleniu … PO hahaha, niebywałe. Ma na pieńku z karakanem i k**** j*****
  Aparat państwowy ze wszystkich sił dobiera się do tyłka Romana Giertycha, czasem goniąc z kopertą jego dzieci. Za co ten były koalicjant PiS został tak znienawidzony? Czyżby zbyt dużo o nim wiedział?

  Podsumowując dzisiejsze résumé, a raczej pytania na które inteligentni znają odpowiedzi, moi kochani Kędzierzyno-Koźlanie. To te kilkadziesiąt ton trucizn nie leży w polu zainteresowania aparatu, potencjalna katastrofa ekologiczna nie waży tyle co pasek w TVPiS: Aresztowano znanego ….. czy Lampart ma koronawirusa, Siewcy śmierci, Polska to wyspa wolności.

 2. Dlaczego tej chemi nie zabieraja jesli to jest szkodliwe dla srodowiska, tak tak to jest dowod rzeczowy musi pozostac w miejscu do czasu zakonczenia sledztwa, ktore bedzie sie toczylo najkrocej 1rok.A co potem, wywioza do lasu??

Skomentuj