Jest absolutorium dla zarządu powiatu, radni kolejny raz nie zgodzili się na wygaszenie mandatu Rafała Olejnika

38

Radni powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego przyjęli sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Uchwałę za udzieleniem absolutorium obecnemu zarządowi poparło 15 radnych, pięć osób wstrzymało się od głosu. Na dzisiejszej sesji radni kolejny raz głosowali w sprawie wygaszenia mandatu Rafała Olejnika, podtrzymując decyzję, którą podjęli w grudniu ubiegłego roku.

Głosowanie w sprawie oceny wykonania planu finansowego powiatu za rok 2019 odbyło się na dzisiejszej sesji. Wcześniej zarówno Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu, która nadzoruje wydatkowanie środków finansowych przez samorządy, jak i komisja rewizyjna, pozytywnie zaopiniowały gospodarowanie budżetem w ubiegłym roku. Zarząd otrzymał też wotum zaufania. Zarówno w głosowaniu nad wotum, jak i absolutorium, głos za oddało 15 radnych, 5 radnych wstrzymało się od głosu.

Dziękując radnym za udzielenie absolutorium, starosta Małgorzata Tudaj podkreślała, że jest ono efektem starań wszystkich radnych oraz pracowników starostwa i podległych mu jednostek.

Podczas dzisiejszej sesji na tapet powrócił temat wygaszenia mandatu radnego Rafała Olejnika. Powodem do podjęcia takiego kroku miało być naruszenie artykułu 25b ustawy o samorządzie powiatowym, który odnosi się do prowadzenia przez radnego działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu. W przypadku Rafała Olejnika chodzi o Poradnię Podstawowej Opieki Zdrowotnej w budynku szpitalnym przy ulicy Roosevelta 4 prowadzoną przez Klinikę Nova, której radny jest prezesem. Wtedy to radni opowiedzieli się przeciwko wygaszeniu mandatu, nie uznając stanowiska Mirosława Semeniuka, a sprawa trafiła do służb prawnych urzędu wojewódzkiego (czytaj więcej: Duże emocje na sesji powiatowej. Radni nie wyrazili zgody na wygaszenie mandatu Rafała Olejnika).

Przed dzisiejszą sesją do radnych trafiło wezwanie wojewody opolskiego Adriana Czubaka do podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu radnego Olejnika w ciągu 30 dni od doręczenia dokumentu. W głosowaniu jawnym radni kolejny raz się na to nie zgodzili. Przeciwko takiej decyzji opowiedziało się 14 radnych, od głosu wstrzymała się starosta Małgorzata Tudaj, a za głosowała czwórka radnych Prawa i Sprawiedliwości. Sam radny Olejnik nie wziął udziału w głosowaniu.

Bezpośrednio po głosowaniu oświadczenie w imieniu czwórki radnych Prawa i Sprawiedliwości odczytał Andrzej Lachowicz. W piśmie, które przesłano również do naszej redakcji, znajduje się ostra krytyka radnych, którzy zdecydowali się zagłosować przeciw wygaszeniu mandatu Rafała Olejnika.

Oświadczenie Radnych Prawa i Sprawiedliwości (kliknij, aby otworzyć).

– Słuchając pana radnego (Andrzeja Lachowicza – red.), który mówi o ataku na państwo polskie, jestem trochę zażenowany. Wydaje mi się, że w państwie polskim do niedawna jeszcze to sądy rozstrzygały takie rzeczy, a tutaj mam wrażenie, że państwo wymuszacie rozstrzygnięcia na osobach, które nie mają kompetencji do rozstrzygania (…) Ja znam swoje imię i wcale się nie czuję nieuczciwy w tej sprawie – skomentował radny Olejnik.

Po odrzuceniu uchwały przez radę powiatu decyzję w sprawie wygaszenia mandatu radnego będzie mógł podjąć wojewoda opolski w formie zarządzenia zastępczego. Jeśli tak się stanie, radny Olejnik będzie mógł odwołać się od decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Dzisiejsza sesja odbyła się w budynku Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu.

38 KOMENTARZE

 1. To nazywa się totalna opozycja PO-KO. Tylko brać przykład, żadnej odpowiedzialności za swoje czyny i słowa. :))) I wy chcecie rządzić ??? :))) Wy jedynie chcecie być przy korycie, nachapać się ile da i to jedynie liczy się. :))) Tylko znowu nie pouczajcie innych :))) Pokazaliście jak wygląda władza w waszym wykonaniu i do dnia dzisiejszego to robicie. :)))

  • A cóż znaczą te :))) Już inaczej nie potrafisz się wyrazić?
   Zapewne chciałbyś chodzić po ścianach,krzyczeć i wyć, pisząc tych marnych kilka słówek na temat politycznej opcji Tobie nie pasującej. A tu zasobu słów nie staje i trzeba się wspomagać jakimiś znaczkami.

   • Do osoby określającej siebie „observer ” Słownictwo mam przebogate. Gdybyś nie wiedział to sposób wyrażania cały czas ewoluje, gdyż („gdyż” dawniej popularne słowo) sposób wyrażania jest żywy. Nie dotyczy tak zwanych języków martwych na przykład język łaciński. Te znaczki mają wiele znaczeń. Jak masz problem z ich interpretacją to zwróć się do swojego dziecka, przyjmując że je spłodziłeś. Pod warunkiem, iż („iż” obecnie rzadko stosowane) masz z nim jakikolwiek bliższy kontakt niż na zasadzie „ryby głosu nie mają.” Problemów psychicznych nie mam sądząc po twoim stwierdzeniu „Zapewne chciałbyś chodzić po ścianach,krzyczeć i wyć, pisząc tych marnych kilka słówek na temat politycznej opcji Tobie nie pasującej.” Zapewne swoje problemy z psychiką przypisujesz innym, lecz nie sobie. Mam wielką nadzieję, że tym razem wystarczająco zrozumiale dla Ciebie została sformowana moja wypowiedz. Teraz znaczek dla Ciebie :-))).

 2. No tak. Kruk ,krukowi oka nie wykole. Kto tam zasiada w takich radach? Dyrektorzy, kierownicy, lekarze, nauczyciele, prywaciarze czyli karierowicze. Trzymają się tego jak nieboszczyk trumny. Oni nie są dla społeczeństwa tylko dla forsy. Odkąd samorządy zostały upolitycznione to dodatkowo zaczął się wyścig do sejmu. Od taka trampolina na Wiejską.

  • Grupa kolesi i tyle. Wystarczy popatrzeć na oświadczenia majatkowe. Dodatkowe fuchy, rady nadzorcze, wysokie diety z pokaźnymi emeryturami, a niektórzy ponadto na wysokopłatnych stołkach dyrektorów, prezesów. Za to broniące swoich koryt towarzystwo płaci podatnik. Komu potrzebny jest powiat, kiedyś nie było tego tworu i było dobrze. Wystarczy gmina.

  • Cisza, a mogli dać to choćby do działu kultura.
   21 maja wieczorem zainaugurowano na ul. Targowej, 10 Festiwal Kultury Romskiej. Zespół ButCiawe kultywujący tradycję zaprezentował się z scence ukazującej problemy z jakimi boryka się tradycyjna romska rodzina i jej sąsiedzi. Kilku spośród ok. 30 członków zespołu, odegrało bardzo realistycznie swoje role, nie posiłkując się zastępstwem kaskaderów. Nawet część służb miejskich nie wiedząc o tej inauguracji, postanowiła włączyć się w spektakl. Główni aktorzy w epilogu występu, zostali przewiezieni limuzynami do obiektu w Strzelcach Opolskich, skąd przez skromność, rezygnując z gościny wrócili do miejsca, gdzie ich korzenie. Ci, których w inscenizacji uważa się za odwiecznych antagonistów, czyli funkcjonariusze z komisariatu, jeszcze długo zapraszali artystów, którym patronuje Melpomena, do wyjścia i pokłonienia się wirtualnej publiczności. Tu również skromność i nieśmiałość, tym razem wykonawców drugoplanowych, sprawiła, że zamiast ukłonów i nagrodzenia brawami, woleli wyskakiwać przez okno i spędzić w samotności czas w pobliskim parku.
   Już z niecierpliwością czekamy na kolejne występy tej, czy innych grup (a są na miejscu ekipy z zagranicy np, Szwecji czy Angli), które podobnie jak zespół ButCiawe zrobią furorę na 10 jubileuszowym Festiwalu Kultury Romskiej w Koźlu.

   Ojojoj, może być?

 3. Przytarli nosek zadufanemu w sobie Rafałkowi, a ten się obraził i opuścił posiedzenie Rady. Może poszedł sobie w siną dal? Runął wyimaginowany świat. Pieniądze, to nie wszystko. Zastanawiającym jest dlaczego, po byciu tyle lat radnym miejskim, poszedł do powiatu, a tam … zderzył się inną rzeczywistością. Czyżby chodziło o zainteresowanie prywatyzacją? Czy jest to możliwe, żeby radni nie stosowali się do przestrzegania obowiązującego prawa? Prawnicy swoje, a POKO i MN swoje. Czyli jest to możliwe. Powinno się takie rady rozwiązać i zakazać im pełnić jakiekolwiek funkcje publiczne i kierownicze. To nie rada, to towarzystwo wzajemnej adoracji.

 4. To oświadczenie wskazuje na „podważanie autorytetu Państwa Polskiego”. Trudno się komentuje takie wynurzenia, członka partii, która non stop to czyni, co w piśmie oburza pana Radnego. Ostatnia działalność premiera i ministra, który nakazał druk kart do głosowania „bez trybu” to jedno z wielu apogeów tej działalności.
  Przypomnę, że również kiedyś jeden z radnych zatrzymany przez policję jadąc rowerem po spożyciu, był broniony przez radnych i decyzje wojewody w tamtym czasie były ignorowane.
  A jak tam nowa wasza przewodnicząca? Ma jakieś zdanie w tej sprawie? Bo kopii pisma nie wysłaliście do jej promotorki.

 5. Wnioski
  1. Starosta jawnie i bezczelnie współpracuje z PiS co pismo Lachowicza wykazało kolejny raz, głosowanie Tudaj też
  2. Konflikt w PiS frakcji Krebsa Lachowicza Tudaj Peczkisa Szustakiewicza z frakcją Porowskiej Kukolki Cyloka (->Olejnika) się zaostrza
  3. POwcy na czele z Nowakiem i Węgrzynem są zupełnie bezradni wobec zdrady tudaj a centrala ma to gdzieś
  4. Nowisielska schowała się do dziury mimo bajzlu w powiecie co może jej bardzo zaszkodzić i to szybko, ludzie mają w nosie kwiatki ale już nie szpital
  5. Doktor Olejnik za rok dwa przestanie być radnym po wyroku nsa

  • Pytanie, czy pani starosta Tudaj jak określiłeś ” jawnie i bezczelnie współpracuje z PiS.” ??? Śmiało nazwać można, że dba należycie o sprawy powiatu nie patrząc na „linię partii,” i „układy układziki” w mieście możliwości.

   • Brawo dla pani starosty Tudaj za to, ze pokazała Olejnikowi gdzie jest jego miejsce, w białym kitlu w lecznicy zwanej kliniką. Udowodniła i pokazała mu jak ma wyglądać powiatowy szpital i kto ma nim zarządzać. Prywatyzacji szpitala nie będzie, bo to dobro społeczne. Jak się zachowali na sesji rady powiatu radni widziałem na filmie. Żenujący i smutny obraz. Jedynie radni PiS-u stanęli na wysokości zadania.

  • Olejnik przesłanie być radnym za 2 miesiące.od wyroku WSA nie ma odwołania Terminy są krótkie. Może się odwołać do ONZ lub Sądu UE. Chłopina przegrał z Tudajową. Jest lepsza od niego. Jest skuteczniejsza. Współpraca z radnymi powiatowymi z PiS jes faktem.

  • ad. 1) i 3) – nie jestem w stanie pojąć, dlaczego PO nie odwoła Tudajowej ze stanowiska. Dramatycznie słaba starosta, z dramatycznie słabym dyr szpitala w Koźlu doprowadzili do jego upadku. Ten szpital, prowadzony przez człowieka, który był przedstawicielem handlowym w korporacji osiągnął dno. Za chwilę uciekną z niego kolejni lekarze.
   PS. już podczas konkursu na stanowisko dyrektora szpitala było widać, że Tudaj jest z PISem.

   • Może w myśl zasady „lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć”. Czy wiesz, że szpital nie ma już długów? Grupie lekarzy nie uda się zamach na NASZ szpital. W kitle i do pacjentów, a nie do polityki.

    • Darek pilnuj szpitala w Głubczycach, a zostaw w spokoju Koźle i nie mąć i nie ryj. Rafał nie kombinuj, po prostu nie przejdzie. Nie ma takiej opcji. To se ne da. Nie pozwolą w powiecie.

   • Korona 53, dlaczego nie jest pani (pan?) w stanie pojąć? PO ma w radzie powiatu dwóch radnych – pana Jahna i pana Szymańskiego. Do odwołania starosty potrzeba znacznie więcej szabel.
    Niech żyje (a raczej niech umiera) Kędzierzyn-Koźle – rzeczywiście pani starosta dba należycie o sprawy powiatu – ramię w ramię z wojewodą pozbawili szpitala mieszkańców miasta i powiatu którzy teraz muszą znosić upokorzenia w strzelcach opolu nysie , jak jacyś tułacze i żebracy, smutne to!!!!!!!!!!!!!!!

    • @Han Solo czego nie „jest pani (pan?) w stanie pojąć?” Proszę patrzeć na „frakcje” a nie podziały partyjne :)). Czy pojęcie „praca zespołowa” jest obca @Han Solo. Tylko na czas epidemii (ciekawe czy PO-KO twierdzi dalej, że nie ma „Korona Wirus”) szpital w Koźlu jest przekształcony w jednoimienny. Powiat ma zapewnić leczenie i nie jest nigdzie zapisane że na miejscu w TRAKCIE TEJ EPIDEMII. Powoli wraca wszystko do normalności i przestań uprawiać propagandę dla Senatora i paru radnych z PO-KO, którzy zbłaźnili się swoją „działalnością społeczną.” i „swoją troską o mieszkańców powiatu.” :=)))

  • @Ryszard, Prezydent Miasta K-K i Rada Miasta K-K mają żadnego wpływu na Powiatowy Szpital, ponieważ podlega on Staroście K-K i Radzie Powiatu K-K.
   Szpital jest w gestii tylko i wyłącznie Starostwa Powiatowego K-K i Rady Powiatu K-K.
   Rada Miasta K-K przekazała na przestrzeni wielu lat wiele MILIONÓW złotych na modernizację i zakup sprzętu na oddziałach powiatowego szpitala, aby mieszkańcy naszego miasta mogli z tych dobrodziejstw korzystać non stop, szczególnie podczas pandemii, gdzie wiele osób szczególnie potrzebuje specjalistycznej medycznej POMOCY!!!
   Obecnie mieszkańcy są wściekli na powiat,że po przekształceniu powiatowego szpitala w jednoimienny starosta i rajcy powiatowi nie zorganizowali tymczasowego szpitala przy ul.Judyma jak to się działo podczas powodzi stulecia.
   Staroście i rajcom powiatowym laurek obywatele nie wystawią, za ten marazm i brak bezpieczeństwa zdrowotnego. A co będzie gdy pani „x” lub pan „y” dostanie udaru czy zawału np. nawet podczas sesji,posiedzenia komisji branż, a owa karetka pogotowia przyjedzie za 2 lub 4 godziny przewiezie do Opola i będzie za późno na ratunek. Kogo wówczas obwinią, samych siebie czy może wszystkich TYLKO NIE SIEBIE.

   @Ryszard odnośnie jawnej współpracy, którą opisujesz w punkcie 1., to może się nam w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim kroi zalążek nowej formacji „UNIA WOLNOŚCI-BIS K-K.
   Pytanie kto stanie na jej czele, bo do przywództwa pali się wiele osób?

   • Pani Tudaj reprezentuje Komitet Sabiny Nowosielskiej.
    Nie ma poparcia w radzie i jedynie prezydentka Nowosielska utrzymuje ją przy życiu. Ma rację Ryszard że powinna zareagować na to co wyprawia jej starosta.

    • @Han Solo popatrz parę linijek wyżej „niech żyje Kędzierzyn-Koźle 28 maja 2020 at 06:06.”

  • Margarynka vel Ryszard, a ty naprawdę chcesz być starostą? Śmiech na sali. Już judzisz i podkręcasz temat uderzając w fałszywe tony, co widać, słychać i czuć.

 6. Rafał mimo tyłu starań wszystko na nic. Porażka w powiecie pokazali ci ile masz do powiedzenia. Szpital będzie dalej powiatowy społeczny.

 7. czasem powraca jak….zły sen.Bo nie znasz dnia ani godziny….Nie zapominaj o [email protected]!
  Lokalni politykierzy zapominają, że starostą, radnym,dyrektorem się bywa przez okres kadencji, człowiekiem się jest do końca żywota- najlepiej poczciwego żywota!
  Jak jest ze specjalistami ze szpitala, jeżeli odejdą to winą obarczy się dyrektora szpitala, starostę i radnych powiatowych za brak przewidywalności, za brak przeniesienia oddziałów do Szpitala przy ul.Judyma.
  Zostawiono mieszkańców powiatu K-K bez specjalistycznego dostępu do opieki medycznej

  Szkoda, że stare, rozwiązanie z przeniesieniem szpitala do Kędzierzyna które było podczas powodzi nie powróciło na czas pandemii!A ucieczki od odpowiedzialności w tym temacie nie będzie!To nie wojewoda zarządza powiatem TYLKO starosta i radni powiatowi.Bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu jest w ich rękach, sercach i głowie, o czym w marcu zapomniano, na śmierć zapomniano!

  • Twierdzenie „Szkoda, że stare, rozwiązanie z przeniesieniem szpitala do Kędzierzyna które było podczas powodzi nie powróciło na czas pandemii!” nie jest aktualne na obecną chwilę, bo wówczas były inne uwarunkowania. Powódź, a epidemia przy takich samych zasobach ludzkich i w sprzęcie medycznym wymusza inne działania. Nie zdajesz sobie z tego sprawy, podobnie jak Senator i paru radnych z PO-KO. Przejrzyj inne artykuły i komentarze odnośnie poruszanego przez ciebie tematu. Wystarczy tej propagandy. :))

 8. Co to za radni co w d… mają prawo. Rozgonić całe to towarzystwo. Dla kolegi się skompromitowali, to niech teraz z kolegą złożą mandat. Radni, a bezradni wobec kapitału? Coś im ktoś obiecał? Dał? Sknerus się nie dzieli. Sknerusowi ciągle mało.

 9. A co słychać w związku z trzecim etapem ukończenia remontu ul. Wojska polskiego na odcinku wiaduktu kolejowego żekomo miało to się skończyć przed wakacjami.Druga sprawa to miał zostać zrobiony do wakacji teren na wyspie razem z plażą i kompieliskiem.Jak na razie to to wszystko jest tylko na papierze,więc kiedy naprawdę to zrobią?

 10. WSA w Opolu odrzucił skargę Pana Rafała Olejnika i przyznał rację Panu Wojewodzie Opolskiemu, który mu wygasił mandat radnego powiatowego, a przez to potwierdził słszność podjętej procedury przez Panią Starostę z Zarządem Powiatu pozbawienia mandatu radnego powiatowego.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj