Dużo działo się w szpitalu, oświacie i na drogach. Powiat podsumowuje inwestycje

16

W minionym roku powiat kędzierzyńsko-kozielski wydał prawie 14 mln zł na inwestycje. Biorąc pod uwagę wzrost zadań przy niezmiennych od lat dochodach dla samorządu, to dobry wynik. Do tego należy dodać niemal drugie tyle, jakie samorząd zdobył z Unii i przeznaczył wprost na zadania inwestycyjne.

W szpitalu

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczął największą po latach, wartą 13 mln zł przebudowę. Pieniądze zdobyto z Unii Europejskiej. Chodzi o rozbudowę bloku operacyjnego i budowę Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej (na zdjęciu). Ten ostatni już oddano do użytku, obecnie leczy pacjentów z koronawirusem. Budowa pochłonęła aż 8 mln zł, z tego 6 mln szpital i powiat zdobyli z unii, 2 mln pochodzą z budżetu kędzierzyńskiego starostwa.

nowy oiom.jpeg

Oświata i rekreacja

W 2019 roku ruszyła budowa strefy rekreacji nad Odrą oraz przebudowa nieużytkowanego skrzydła Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, gdzie powstał nowy internat. Budowa strefy rekreacji z całą infrastrukturą i plażą zakończy się w sierpniu 2020.

szkwał1.jpeg

Prace w internacie już zakończono (foto poniżej). Koszt budowy razem z nową przystanią to 5 mln zł, z czego 3 miliony złotych pochodzą z unijnej dotacji, jaką pozyskało Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, reszta to wkład samorządu.

internat1.jpeg

W oświacie, poza internatem, wygospodarowano też pieniądze na termomodernizację sali gimnastycznej przy II LO i sporządzenie projektu budowy nowej sali przy I LO. W ZSTiO przeprowadzono modernizację sieci grzewczej. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu przeznaczyło prawie 20 tys. zł na profesjonalny sprzęt do nauki pierwszej pomocy oraz pieniądze na projekty promocyjne związane z naborem do szkół.

Na drogach

W terminie zakończono przedostatni etap remontu ulicy Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Kosztował prawie 1,5 mln zł, z tego połowę samorząd powiatowy zdobył z puli rządowej. To niespełna 1 km nowej, solidnie wzmocnionej nawierzchni ze ścieżką rowerową o szerokości 2,5 metra, którą oddzielono jednometrowym pasem zieleni. Powiat wygospodarował dodatkowe pieniądze na to, by ta część miasta niemal o każdej porze roku mieniła się kolorami i posadził tam 153 drzewa oraz wiele innych roślin (na zdjęciu).

nowe drzewa.jpeg

Powiatowy Zarząd Dróg w Kędzierzynie-Koźlu prowadził też szereg innych inwestycji drogowych. Zakończono pogłębianie wiaduktu w Koźlu-Rogach (foto poniżej), a potem drogowcy zajęli się poprawą bezpieczeństwa. Przykładem jest osiedle Lenartowice w Kędzierzynie, gdzie PZD zamontowało barierki zabezpieczające i próg zwalniający. Prace prowadzone były też w innych miejscach powiatu.

rogi2.jpeg

Powiat kędzierzyńsko-kozielski zakończył gruntowany remont drogi Trawniki-Mierzęcin w gminie Pawłowiczki, bezpośrednio prowadzącej do największego zakładu pracy w okolicy, szkół, przedszkola, instytucji kultury. Drogowcy ustawili m.in. solarną latarnię uliczną z wiatrakiem, która doświetla przejście dla pieszych.

zw1ok.jpeg

Bezpieczeństwo

Trzy bardzo nowoczesne wozy strażackie służą strażakom z naszego powiatu. Dwa średnie i jeden ciężki oddano do użytku w jednostce ratowniczo-gaśniczej w Azotach. Kosztowały 3 mln zł, w tym pieniądze z budżetu państwa oraz Starosta Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. Dwa zasiliły komendę powiatową straży pożarnej, jeden będzie działał w szeregach OSP w gminie Pawłowiczki. Ale to nie jedyny sprzęt, bo strażacy wzbogacili się też o nowy QUAD do zadań specjalnych.

wozy1.jpeg

Transport

W Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu podpisano umowę z firmą GTV Bus dotyczącą organizacji transportu zbiorowego. Weszła w życie 1 lipca. Po wielomiesięcznych negocjacjach władze powiatu sfinalizowały niezwykle trudne zadanie. GTV BUS zaliczył u nas dobry start, firma zainwestowała w nowe autobusy, dopasowała rozkład do potrzeb, uruchomiła busa na telefon.

Zadania inwestycyjne, jak i praca samorządu oceniona została przez Związek Powiatów Polskich. Powiat za 2019 rok znalazł się na drugi miejscu w kraju i pierwszym na Opolszczyźnie, utrzymując swój wynik z roku 2018.

Źródło: starostwo powiatowe

16 KOMENTARZE

 1. Jak zwykle przechwałki p. Tudaj. Już pokazała jak naprawdę zarządza powiatem. Najpierw likwidacja Powiatowego Zarządu Dróg nic dobrego ta decyzja nie przyniosła. Te niektóre inwestycje to znaczy kawałki dróg ? No jest się czym chwalić. A jak wyglądają inne drogi należące do powiatu ? Następnie inwestowanie w plaże i budynek na wyspie, no cóż pozwolę sobie tego nie skomentować. Przez właśnie Starostwo straciliśmy jedyny szpital. Do tego przez dłuższy czas nie zorganizowali opieki medycznej w tym świątecznej dla mieszkańców. Nadal brak dostępu do lekarzy specjalistów oraz na niektóre badania. Niejednokrotnie w ubiegłym roku jak i już w tym roku brakowało zespołu ratunkowego. W zamian musiała być wzywana Straż Pożarna. Prawda jest taka, że są „zamydlane oczy ludziom”.

  • „Zadania inwestycyjne, jak i praca samorządu oceniona została przez Związek Powiatów Polskich. Powiat za 2019 rok znalazł się na drugi miejscu w kraju i pierwszym na Opolszczyźnie, utrzymując swój wynik z roku 2018.” O czymś to świadczy @KAT. Odnośnie szpitala w Koźlu nie „straciliśmy jedyny szpital,” lecz zostanie przywrócona poprzednia rola tej placówki medycznej zgodne z wypowiedzią pana dyrektor SP ZOZ Jarosława Kończyło z dnia 14 maja 2020r. (Link: https://kk24.pl/sa-szanse-na-przywrocenie-szpitala-powiatowego-w-kedzierzynie-kozlu-wiekszosc-lozek-wolna/ ). Miłego dnia i proponuję więcej melisy popijać. :))

   • jaka szkoda, że aż tyle sukcesów na jeden powiat,
    nie pozdrawiam, przesyłam szczere wyrazy pogardy

    • do: nie żyje Kędzierzyn-Koźle ja widzę ,że ty jesteś wszechwiedzący.
     Każdemu, który napisał przeciw starostwu, starasz się dowalić. Nie wiem jaki masz w tym interes, może żonka pracuje u p. Tudaj i dlatego nie jesteś obiektywny. A może nie wziąłeś leków psychotropowych ? Zażyj je czym prędzej bo zaczynasz bredzić.

    • Do @nie żyje Kędzierzyn-Koźle. Wyprowadź się do Czarnobyla, zapewne będziesz się tam znakomicie czuł(-a) i nabierzesz pozytywnego podejścia do otoczenia. To są twoje klimaty. :)))

   • „niech żyje Kędzierzyn-Koźle” widzę ,że wiara cię nie opuszcza. Cokolwiek powiedzą czy napiszą ty w to wierzysz. Dyrektor Kończyło wyraźnie powiedział, że jest szansa ale….. Prawda jest taka, że jeszcze minie sporo czasu nim szpital kozielski zostanie przywrócony do pierwotnego stanu. A zatem jeszcze długo Nasi mieszkańcy będą pozbawieni możliwości leczenia (badania specjalistyczne czy operacje). Jeśli chodzi o Związek Powiatów przecież to kolesiostwo, wzajemnie sobie przyznają nagrody. Poza tym efekty starostwa są widoczne tylko zdejmij te różowe okulary bo chyba przez nie nie widzisz lub zgłoś się do okulisty.

    • :)) Szanowny „Wielki” Koźlanin, poparcie inicjatywy i ocena działań Senatora i Radnych z PO-KO jest mizerna. Funkcjonowanie towarzystwa wzajemnej adoracji w tym PO-KO jest nadto widoczne. Jak nie zauważyłeś tego to „zdejmij te różowe okulary bo chyba przez nie nie widzisz lub zgłoś się do okulisty.” Przejdź się również do najbliższej apteki w tym Koźlu, kup nervosol, melisę i zażyj to by ukoić swe niewątpliwie stargane nerwy nie pozwalające na obiektywizm. P.S. Robisz postępy nie wyzywając ludzi.:)))

     • Do @Koźlanin. Współczuję twojej rodzinie. Pewnie dali Tobie szlaban w domu to wyżywasz się gdzie możesz. :)))

  • Nie miałeś przypadkiem wczoraj przesolonej zupy ??? To też byłoby dla Ciebie wstrząsające zdarzenie. :)))

  • Na przykład w Warszawie są miejsca, gdzie trawa zaczyna przerastać ławki. Zaczną ją teraz kosić. Nie było wcześniej czasu na takie pierdoły, bo były ważniejsze rzeczy !!! W innych miastach podobnie. :)))

 2. P. Tudaj mieszkancy na pewno NIE dadzą się oszukać. Te marne inwestycje to pikuś przy braku specjalistycznej, dostępnej opieki medycznej. I pani jest za to odpowiedzialna. Przy najbliższych wyborach na pewno pani „podziękujemy”.

 3. W tych czasach, gdzie dynamiczny, przyszłościowy rząd nie – umożliwia niczego, gdzie samorządy są drzazgą za drapieżnym pazurem premiera z Nowogrodzkiej ww punkty to duży sukces naszego zaścianka. Nie ma co ukrywać jesteśmy zadoopiem, zapyziałym kątem, odymiałym, zatrutym kątem. (Suweren ma hałdy węgla ale zawsze woli palić kubkami po yogurcie czy starym laczkiem.)
  Dodatkowo dzięki wojewodzie z PiS i jego osobistej decyzji zostaliśmy na wytrucie i zdechnięcie zostawieni bez szpitala, o który cały lokalny suweren płacze. Suweren sam już nie wie co plecie bo za decyzje PiS obarcza starostę. Tak im plączą się nogi, jaka szkoda na to patrzeć, zaraz sami zagubią się w tym co im myśleć każą.

  Niech żyje władza centralna, tylko ona nas uratuje, „prezydęt” codziennie daje poPiS a raczej podpis, państwo rośnie w siłę, Putin nas się już boi i klęczy, hałdy wungla rosną a statki z węglem płyną, mierzeja bez projektu się przekopuje, paniczna cenzura w radiu po piosence o wizycie na cmentarzu.
  Szczeble donoszą do szczebla wyżej o sukcesach na każdym froncie, jak wszystko się rozwija i działa jak szczebel wyżej może chce ale jeszcze nie powiedział, taki nadgorliwy faszyzm nie zaszkodzi nikomu.

  Każdy dzień już od rana mam kabaret lokalny i centralny, spijanie tej śmietany to nie lada wyczyn. Niemiec mi płaci, a pensja mi urosła z uwagi na zmianę kursu walut, to dobrze bo bataty i mango mi podrożały, a czereśnie są po 70zł.

  Czarni pedofile mają się dobrze, dalej dziatki na kolanka sadzają i nie zmienią tego filmy antypolskie, żaden prawdziwy Polak nie przyjmie tego do wiadomości, to aktorskie zagrywki, prawda?
  Wiem, że wam ciężko mózgami wszystko ogarnąć ale znów się odezwę jak mi tej śmietany będzie za dużo albo kurs € spadnie

Skomentuj