153 nowe drzewa i bardzo dużo innej roślinności. Nasadzenia na Wojska Polskiego zakończone

9

Platany, klony, tulipany, róże, trawy ozdobne i wiele innych. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu zakończyło sadzenie drzew i krzewów przy ulicy Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Powiat wygospodarował dodatkowe pieniądze na to, by ta część miasta niemal o każdej porze roku mieniła się kolorami. Pierwsze efekty zobaczymy już na wiosnę. 

Łącznie to aż 153 drzewa, w tym kilkanaście dużych, siedmiometrowych okazów. Poza tym posadzono 1661 sztuk tzw. zieleni niskiej, czyli krzewów i traw. Wśród okazów znajdziemy: platany klonolistne, klony Freemana, klony Red Sunset, robinie akacjowe Frisia – piękna soczysta jaskrawa zieleń. Są też śliwy wiśniowe Pissardi oraz brzozy. Wśród traw: trzcinnik ostrokwiatowy Karl Foerster, jałowiec Tamaricifolia i jałowiec Gold Coast, a także róże, berberysy, tawuły, sosny górskie, tulipany i narcyzy.

– Teren jest bardzo trudny, słaba gleba i duże powierzchnie utwardzone, które powodują, że temperatura jest znacznie wyższa i doprowadza do szybszego parowania wody z gruntu. W zieleni miejskiej mamy też problem z zasoleniem roślin zimą. Rośliny, które dobraliśmy są bardzo odporne na te warunki. Co niektórzy myślą, że można posadzić wszystko to, co w ogródku, otóż nie, rośliny do zieleni miejskiej są ograniczone gatunkowo z przyczyn wyżej wymienionych – zaznacza Joanna Madejowicz, architekt i autorka projektu nasadzeń.

Wszystkie gatunki były dobierane bardzo skrupulatnie pod jakość gruntu, tak aby mogły przetrwać w trudnych miejskich warunkach.

– Wiosną tulipany i narcyzy, piękne soczyste jaskrawe kolory liści drzew, przełamujące szarość betonu, kwitnące śliwy wiśniowe, kwitnące tawuły, a także trawy ozdobne, które kwitną od końca wiosny do końca roku i pięknie ozdabiają zimą. Róże okrywowe Marathon kwitną aż do późnej jesieni. Jesienią zobaczymy też pięknie przebarwiające się berberysy i klony, nie zabrakło roślin zimozielonych jak jałowce czy sosny gęstokwiatowe, które wypełnią pustkę właśnie zimą i nie pozostawią betonowego krajobrazu – dodaje Joanna Madejowicz z firmy FLORI-ARCH.

Nowe nasadzenia pojawiły się od skrzyżowania ul. Wojska Polskiego z al. JP II aż do siedziby komendy powiatowej policji.

Źródło: starostwo powiatowe

9 KOMENTARZE

 1. Robimy zakłady ile z nich przeżyje zimę?
  Moja babcia sadziła i przesadzała rośliny na wiosnę. No ale ona robiła za swoje pieniądze.

  • wnusiu, pamiętaj o oziminach…
   a poza tym babcia mojej prababci wkładała dzieci do piekarnika na trzy zdrowaśki, a praprapra…babcia mojej praprapra…babci mieszkała w jaskini.
   ale oczywiście możesz pójść i złamać, zniszczyć, wykopać – tylko po to, żeby wygrać zakład.

   • @babcia bardzo merytorycznie, bardzo… a prawda jest taka, że dziś nad ranem była temperatura poniżej 0 stopni. W takich warunkach sadzenie roślin to chory pomysł. Nie ma szans żeby choć połowa z tych roślin dotrwała wiosny.

  • Przy takim podejściu do roślin to trudno przypuszczać, że do wiosny możesz dotrwać! Większość z nich sadzona była 3 tygodnie temu. Nie wszystkie babcie mogą się pochwalić zbyt mądrymi wnukami.

 2. Trzeba przyznać, że dobrze to wykombinowali. Teraz, kiedy przyszło kolejne ochłodzenie i przymrozki, sadzą drzewka i robią wokół tego propagandę, większość z tych sadzonek do wiosny wymarznie i padnie, więc już w kwietniu znów będzie można kręcić nową propagandę, że miasto znów sadzi drzewka! No ekologia na całego!

 3. Zgadzam się, termin byle jaki na sadzenie. A czy kiedykolwiek będą nowe dęby w kozielskim, parku? Drzewa są wycinane, łamią się, a o nowych cisza. Mają być nowe ścieżki, które są potrzebne do wydania kasy. Pomnik przyrody koło zamku, kto o tym wie?
  Zapytajcie babci, jakie wierzby były na Rynku (:

Skomentuj