12-latek uratował nieprzytomną mamę. Strażacy docenili chłopca za bohaterski czyn

3

22 grudnia dwunastoletni Tomasz Konieczny zgłosił na numer alarmowy 112 zdarzenie dotyczące utraty przytomności swojej mamy, która była jedyną dorosłą osobą w mieszkaniu. Chłopiec wykazał się opanowaniem w dramatycznej sytuacji zagrożenia życia swojej mamy.

W pełni świadomy udzielił pierwszej pomocy przez nawiązanie kontaktu i sprawdzeniu podstawowych funkcji życiowych, a następnie bezzwłocznie zadzwonił po pomoc, wybierając numer alarmowy 112. Tomek udzielił wszystkich niezbędnych danych dotyczących miejsca oraz okoliczności zdarzenia.

Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. mgr inż. Marek Kocielski, prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska oraz dyrektor Wojciech Czapla uhonorowali młodego bohatera. W podziękowaniu za bohaterski czyn Tomek otrzymał listy gratulacyjne, strażacki hełm oraz symboliczne prezenty.

– Sytuacja, w której doszło do utraty przytomności mamy Tomka, była niezwykle dużym obciążeniem emocjonalnym, ponieważ świadkiem całej sytuacji była jego trzyletnia siostra. Tomasz Konieczny wykazał się niezwykłym opanowaniem, odwagą i dojrzałością. Jego postawa jest godna naśladowania, pokazuje jak ważnym jest zachowanie zimnej krwi, pomimo wielu przeciwności, aby dać szansę służbom ratunkowym na skuteczne dotarcie z pomocą osobom potrzebującym – przekazują strażacy.

– Pewnego dnia przyszła do mnie siostra i powiedziała, że mama leży. Widząc to, zadzwoniłem pod numer alarmowy 112. O tym jak postąpić, dowiedziałem się w szkole. Mieliśmy lekcje, podczas których uczyliśmy się, jak zareagować – mówi Tomasz Konieczny

– Wiedziałeś gdzie zadzwonić, co powiedzieć i jak udzielić pomocy. To jest najważniejsze. Takich młodych bohaterów nam brakuje. Gratuluje Tomkowi, rodzicom oraz dziadkom – mówiła Sabina Nowosielska, prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle.

– Tomek jest i będzie wzorem do naśladowania. Już posiada cechy, których wielu dorosłym brakuje. Uważam, że w pełni zasłużyłeś na tytuł bohatera Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 – gratulował Wojciech Czapla, dyrektor PSP nr 9 w Kędzierzynie-Koźlu.

3 KOMENTARZE

Skomentuj