Miasto chce wybudować nowy blok. Pojawi się około 50 mieszkań. Jest lokalizacja

43
Ulica Henryka Dąbrowskiego w Kędzierzynie-Koźlu.

Na takie wieści mieszkańcy miasta czekali wiele lat. Gmina planuje budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Henryka Dąbrowskiego. Dzięki tej inwestycji pojawi się na naszym rynku mieszkaniowym około 40-50 lokali. 

Od 16 lat nie pojawiły się w naszej gminie żadne nowe budynki mieszkalne, to ogromny deficyt w mieście, w którym jest na to duże zapotrzebowanie. Ostatnimi blokami wybudowanymi od podstaw przez miasto, jeszcze za kadencji Wiesława Fąfary, są bloki w Blachowni postawione w roku 2005 przy ulicy Broniewskiego. W drugiej kadencji Wiesław Fąfara wpadł na pomysł, aby w Lenartowicach postawić kontenery mieszkalne dla lokatorów notorycznie niepłacących czynszów, ale po protestach okolicznych mieszkańców pomysł spełzł na niczym.

Nadzieja na pojawienie się nowych lokali mieszkalnych pojawiła się na ostatniej sesji rady miasta. Prezydent Sabina Nowosielska przedstawiła radnym projekty inwestycyjne. Wśród nich projekt remontu 100 mieszkań komunalnych oraz projekt budowy budynku mieszkalnego, który miałby powstać przy ulicy Henryka Dąbrowskiego.

Gmina skorzysta z bezzwrotnych dofinasowań, np. z funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Kolejną opcją jest zaangażowanie w inwestycję spółki gminnej.

Aktualnie jest możliwość pozyskania bezzwrotnego dofinansowania z funduszu dopłat BGK na pokrycie kosztów remontu lub przebudowy budynków mieszkalnych będących własnością gminy. W pierwszym etapie chcemy zmodernizować 100 mieszkań komunalnych i skorzystać z funduszu dopłat w wysokości około 80 procent. Jeżeli chodzi o budowę budynku mieszkalnego, to na chwilę obecną w oparciu o społeczną inicjatywę mieszkaniową lub TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego – red.) pracujemy nad możliwością wybudowania budynku mieszkalnego obejmującego 40 do 50 mieszkań przy ulicy Henryka Dąbrowskiego. Projekty zostaną przekazane pod obrady rady miasta, komisji i mam nadzieję, że wypracujemy jakąś fajną koncepcje, aby można było korzystać z tych programów – mówi Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.

Szacowana kwota inwestycji przy ulicy Henryka Dąbrowskiego to 10 milionów złotych.

43 KOMENTARZE

 1. Jeśli nawet uda się zrealizować Pani Prezydent ten ambitny plan co najmniej 5 letni to kto otrzyma te mieszkania ? Patologia lub cyganie bo ci są najbardziej poszkodowani ?
  Nadal są niepłacący za lokal mieszkalny a MZBK śpi. Wręcz po ukazujących się artykułach KK24 dotyczącymi patologi i niszczenia mieszkań ci zrobili się bardziej bezczelni. A wszystko przez to że administracja nic nie robi twierdząc że ma ręce związane że jest pandemia…. A my uczciwie płacący tylko dostajemy coraz to większe rachunki za czynsz. No bo musi ktoś wyrównać brakującą kasę. A może tak powrócić do tematu kontenerów dla cyganów i patologi której nie brakuje ? Proponował bym gdzieś w szczerym polu je umiejscowić.

 2. Bardzo słaba lokalizacja, porównywalna do ul. Targowej. Takie budynki powinny być dedykowane dla młodych, pracujących osób. Z pierwszeństwem dla młodych rodzin z małymi dziećmi. Kiedyś blokowiska stawiano typowo dla takich właśnie ludzi. Dlaczego teraz tak ciężko muszą kombinować żeby mieć swoje lokum. Za to patologia i cyganie mają wszystko podane na tacy.

  • No tak PISowski program bo małe dzieci…. Dać 500 plus , mieszkanie czyli rodzina na swoim dobrze żeby były wielodzietne rodziny tak ? Skończ chrzanić ćwoku. Co to za podziały ? Powinni dostać bez względu na wiek ludzie którzy pracują i płacą podatki do tego mają trudności lokalowe.

   • Starzy ludzie mieli okazję dostać mieszkanie po obaleniu komuny. Jeśli nie wykorzystali szansy, to do tego czasu powinni się dorobić własnego lokum. Młodzi ludzie nie mieli takiej okazji, więc w najlepszym przypadku mogą dostać byłe mieszkanie socjalne i wyremontować je za minimum 50 tysięcy. W innym przypadku mogą wziąć kredyt na całe życie żeby wykupić własnościowe. Jakby młodzi dostali mieszkanie w takim budynku na zasadach socjalu, a po 10 latach mogli je wykupić za 10% wartości, to już byłoby coś. Z pisem to mnie nie porównuj debilu.

    • Przepraszam ale ostatnio nie biorę leków które mi psychiatra przepisał. Dlatego proszę się nie przejmować o czym pisze bo choroba umysłowa która mam mnie ogranicza. Mieszkam z mamusią sam nie pracuje bo nikt z mym schorzeniem nie chce zatrudnić więc musimy korzystać z miejskiego ośrodka pomocy gdyby nie ten ośrodek nie było by przy okazji na jabolka albo tańszą wódeczkę. W końcu trzeba sobie urozmaicić życie.

   • Jakbym był życiowym nieudacznikiem jak ty, to pewnie tak by było. Pewnie w waszym pisuarze to nie do pomyślenia, ale niektórzy ludzie myślą też o innych, a nie tylko o sobie. ***** ***

  • Wchodząc z wami w dyskusję, niechcący zniżyłem się do waszego pisuarowego poziomu. Zamiast merytorycznej dyskusji otrzymałem stek wyzwisk i frustracji życiowych nieudaczników. Plebs na zawsze pozostanie plebsem.

 3. I ruszyla maszyna po torach ospale….welcome to Poland w kraju zawisci .Proponuję zamiast budowy bloku budowę pomnika prawdziwego Polaka-katolika .

 4. 10mln za 50 mieszkań? 200 tys koszt budowy jednego mieszkania? One będą miały chyba złote krany i dębowe parkiety? no chyba że projekt przewiduje że od razu trzeba wszystko zrobić z aluminium, kevlaru i tytanu i połączyć na sztywno żeby było cyganoodporne, no i jeszcze woda w kranie i tv na monety, płatne na bieżąco…

 5. Za komuny powstało osiedle Ndm, Piasty i Piasty Wschód w tempie ekspresowym.Ludzie dostawali mieszkania i płacili czynsz plus opłata za mieszkanie.Dostawali mieszkania wszyscy co się zapisali i to była kwestia krótkiego czasu.Miasto potrafiło zatrzymać młodych bo była praca i mieszkanie co jest podstawą założenia rodziny i dalszego życia.Teraz co robi nasza władza? Buduje i to z jakim nagłośnieniem! Szkoda że z kamerami nie wręczacie kluczy!Terenów jest mnóstwo by budować dla wszystkich i za normalną cenę.

  • Proszę nie pieprzcie o komunie, spłacałem kredyt za mieszkanie w bloku przez 25lat
   Mieszkania nowe za darmo otrzymywały ludzie PZPR-u

 6. Zastanawia mnie ta spółka która powstaje do budowy tych 900 mieszkań na terenie strzelec, Ujazdu i k-k, jak popatrzy się proporcjonalnie to jakieś kpiny ze u nas powstanie jeden blok po 15 latach zastoju, brawo tak na pewno zatrzymamy młodych i przyciągniemy wielkich inwestorów.

 7. Ja sugeruję aby przeznaczyć na te mieszkania budynek szkoły podstawowej w Azotach. Remont byłby pewnie mniej kosztowny niż te 10 mln. A problem ratowania szkoły za wszelką cenę byłby rozwiązany.

 8. Jak wybudowany zostanie ten blok przy Alternatywy 4 vel Dąbrowskiego chętnie zatrudnię się jako gospodarz.
  Patologie i cyganów zagonie do roboty leserów żeby na klatce jak i przed blokiem było czyściutko a nie jak na Grunwaldzkiej czy Targowej syf. A sam z Miećką przeglądniemy korespondencję bo trzeba wiedzieć z kim się ma do czynienia.

 9. Nie zgadzam się!!! Bądźcie ekologiczni będzie więcej śmieci na trawie a sad będzie cały w śmieciach więcej butelek piwa chociaż sprzątaczkę zatrudnijcie.

 10. Chcę sprzedać mieszkanie i wyjechać z tego miasteczka niby 65 tysięcznego zapchlonego. Może radny pewien z rodzicami mieszkający w okularach okupi? Trza!- brać! Borys von kleinhundhutte kase pożyczy.

 11. Nie zgadzam się!!!!!Będzie za dużo dzieci i więcej śmieć dzieć zamiast dużego pola zabawy będą podziwiać blok będzie więcej cieńia nie będzie słońca. Kto wie czy ten blok normalny będzie ?

 12. Na Piastowskiej ciągnie się plama oleju, której ślad kończy się na targowej. Bardzo ciekawe, że żadna straż miejska patrolująca ulicę nie patrzy na asfalt.

 13. Nowosielska walczy z przedsiębiorcami, a tu wielce blok dla ludzi chce stawiać. Kobieto to miasto chyli się ku upadkowi i jeden blok go nie podniesie

Skomentuj