Znów oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. W Kędzierzynie-Koźlu wraca problem benzenu

9
Tak w czwartek o godzinie 6 rano wyglądała mapa jakości powietrza w Polsce.

Po kilku tygodniach względnego spokoju w Kędzierzynie-Koźlu powrócił problem benzenu. Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu drugi dzień z rzędu odnotowała tzw. piki, czyli skokowe wzrosty zawartości rakotwórczej substancji w powietrzu.

Po raz ostatni problemy z pikami benzenu odnotowano w Kędzierzynie-Koźlu pod koniec marca. Wtedy przez trzy dni z rzędu stacja pomiarowa przy ulicy Bolesława Śmiałego wykazywała znaczące skoki tej niebezpiecznej substancji. Zobacz: Powtórka z benzenowych czarnych nocy. Trucizna w powietrzu trzeci raz z rzędu

Minęło kilka tygodni i truciciel znów dał o sobie znać. Tak jak miało to miejsce we wcześniejszych przypadkach występowania pików, alarmujące pomiary mają miejsce nad ranem.

W środę o godzinie 6 rano odnotowano stężenie benzenu w wysokości 34,9 µg/m3 przy dopuszczalnym średniorocznym stężeniu na poziomie 5 µg/m3. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda dziś. O godzinie 3 stacja pomiarowa na osiedlu Piastów odnotowała stężenie benzenu w powietrzu na poziomie 8,6 µg/m3. Godzinę później wynik ten wynosił już 23,6 µg/m3, aby o godzinie 6:00 sięgnąć 78,9 µg/m3. O godzinie 7:00 stężenie benzenu spadło do 46,3 µg/m3.

Władze samorządowe, prokuratura oraz WIOŚ od długich miesięcy próbują namierzyć truciciela, jednak jak dotąd nie przyniosło to pożądanego efektu. Niespełna dwa tygodnie temu do starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu trafiło pismo z Ministerstwa Środowiska, w którym jednoznacznie stwierdzono, że za skoki benzenu odpowiada Petrochemia Blachownia. Prezes firmy natychmiast odniósł się do doniesień resortu, stwierdzając, że „to opis alternatywnej rzeczywistości”. Zobacz: Ministerstwo Środowiska: za skoki benzenu odpowiada Petrochemia Blachownia. Jest reakcja zakładu

Urzędnicy z Ministerstwa Środowiska zapowiedzieli już, że w związku z sytuacją zlecą kontrolę Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska.

9 KOMENTARZE

 1. Ile jeszcze wody w Odrze upłynie zanim problem ewidentnego truciciela będzie rozwiązany. Niemcy by to załatwili w tydzień. Nakaz pełnego uszczelnienia albo zakaz produkcji.
  Nie chcę takiej Polski która nie chce o nas dbać.

 2. Nie chcę Aliny wygadujacej takie rzeczy. Niemcy? A co z z aferą Volkswagena? Afera łapówkarska w Simensie? Kanclerz Schröder i Gazprom? Zaproszenie tzw. Imigrantów przez Merkel? Wybieram Polskę i benzen – tu jest bezpieczniej!

 3. Mam ciekawą lekturę dla zwolenników „spiskowej teorii o trucicielach”. Na stronie, której link zaraz podam, jest prostym językiem, zrozumiałym dla dzieci z gimnazjum opisane zjawisko inwersji temperaturowej w atmosferze.

  http://life-apis.meteo.uni.wroc.pl/ciekawostki/2-uncategorised/96-wplyw-inwersji-temperatury-na-jakosc-powietrza

  Stosuje się ono nie tylko do dymów z komina, ale i do wszystkich innych, rozłożonych w czasie doby wyziewów i emisji do powietrza. Jest ono szczególnie odczuwalne przy bezwietrznej, albo prawie bezwietrznej pogodzie. I nie przypadkiem najwyższe pomiary stężeń pyłów i gazów (w tym benzenu) zdarzają się tuż przed wschodem słońca, kiedy temperatura atmosfery jest najniższa. Nie ma 100% szczelnych aparatów, urządzeń i instalacji w żadnym z zakładów wykorzystujących lotne substancje organiczne (rozpuszczalniki, farby, lakiery, paliwa płynne, itp.).
  Jeszcze do niedawna stacja pomiarowa WIOŚ pokazywała – oprócz pomiarów stężeń substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia – inne, naturalne parametry atmosfery w czasie całej doby: siłę i kierunek wiatru, natężenie promieniowania słonecznego, temperaturę powietrza, itd. Od kilku lat (wg mnie 3 – 4) już tego nie robi! Nie rozumiem tylko DLACZEGO?!

  Dla mnie jest zrozumiałe, że to co całą dobę gromadzi się nad określonym terenem i kumuluje w jednym miejscu w dzień, przy bezwietrznej pogodzie, opada na to miejsce przez wystąpienie dobowych zjawisk inwersji temperaturowej, w nocy, nad ranem! Ale nie przekracza sumy dopuszczalnej, średniej rocznej emisji benzenu.

  Bardzo dobrze pamiętam te czasy, kiedy faktyczna emisja benzenu była tysiące i miliony razy większa nad tym miastem…

Skomentuj