Wzdłuż ulicy Przyjaźni ruszają duże roboty kanalizacyjne. Mieszkańcy czekali na to od lat

0
Prezes MWiK Barbara Ermisch-Lipniacka podpisała dziś umowę na realizację inwestycji z przedstawicielem firmy Technical Solution.

W urzędzie miasta podpisano dzisiaj umowę z firmą, która zbuduje kanalizację wzdłuż ulicy Przyjaźni w Kędzierzynie-Koźlu. To jeden z ostatnich tak dużych obszarów, który jeszcze nie ma do niej dostępu. Inwestycja była obiecywana mieszkańcom przez lata, jednak dopiero w tej kadencji samorządu realnie zaczęto ją realizować.

Przetarg na wykonanie zadania Miejskie Wodociągi i Kanalizacja ogłosiły wiosną tego roku. Wygrała go spółka Technical Solutions z Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj podpisano umowę. To oznacza, że roboty budowlane rozpoczną się w najbliższych tygodniach. Inwestycja pochłonie 7,5 mln zł.

– Źródłem finansowania są środki własne spółki oraz pożyczka inwestycyjna uzyskana na preferencyjnych warunkach w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Jednocześnie zadanie zostało zgłoszone do konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Przeszedł on już wstępną pozytywną ocenę, a więc liczymy na to, że uzyskamy finansowanie. Nie czekając jednak już rozpoczynamy inwestycję – mówi Barbara Ermisch-Lipniacka, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kędzierzynie-Koźlu.

Jak podał Norbert Adamkiewicz, dyrektor Techniczny MWiK, nowa sanitarna kanalizacja grawitacyjna wzdłuż ulicy Przyjaźni i okolicznych ulic będzie miała długość 3,8 km. Powstanie także 2,5 km sanitarnej kanalizacji ciśnieniowej i 6 przepompowni. To umożliwi podłączenie około 120 nieruchomości. Równocześnie budowana będzie kanalizacja deszczowa. Realizację zadania podzielono na trzy etapy. Nowa sieć będzie podłączona do istniejącego systemu, który odprowadza ścieki do oczyszczalni przy ulicy Gliwickiej.

– To bardzo ważne zadanie inwestycyjne – mówi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska. – O tę kanalizację mieszkańcy prosili wiele lat. Za każdym razem, gdy spotykałam się z nimi w Blachowni, padało pytanie, kiedy zostanie ona wybudowana. Postawiłam sobie za punkt honoru, aby to wykonać. Mam nadzieję, że mieszkańcy odczują pozytywną zmianę – przyznaje prezydent Sabina Nowosielska.

To nie koniec dobrych wieści – po wybudowaniu kanalizacji wzdłuż ulicy Przyjaźni wreszcie powstanie także chodnik.

Planowane zakończenie inwestycji to grudzień przyszłego roku. Na czas robót kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Etapowo prowadzony będzie ruch wahadłowy. W ramach prac nawierzchnia będzie odtwarzana, co, zważając na jej nie najlepszą kondycję obecnie, przysłuży się drodze.

W Kędzierzynie-Koźlu została jeszcze druga kanalizacyjna „biała plama”. To ulica Wyspiańskiego. Tam budowa ma się rozpocząć wiosną przyszłego roku.

Skomentuj