Wmożone działania policji w długi weekend. Przyjrzą się zachowaniom rowerzystów i pieszych

5
Foto: archiwum

Przed nami długi, sierpniowy weekend. Przez kilka najbliższych dni na drogach powiatu pojawi się więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze ruchu drogowego i prewencji w ramach działań ,,Sierpniowy Weekend” będą dbać o bezpieczeństwo podróżujących po naszym regionie. Pamiętajmy, że aby dojechać bezpiecznie do celu w dużej mierze zależy od nas samych. Kędzierzyńscy policjanci przeprowadzą również na terenie powiatu akcję na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Piesi i rowerzyści to  grupa użytkowników dróg, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, która  pozbawiona jest jakiejkolwiek technicznej ochrony. Niestety jak pokazują policyjne statystyki, nie wszyscy stosują się do przepisów. Policja wiąż odnotowuje zdarzenia drogowe z udziałem pieszych i rowerzystówTaki stan rzeczy wynika nie tylko z niewłaściwych zachowań na drodze pieszych czy też rowerzystów, ale również niezgodnych z przepisami ruchu drogowego zachowań kierujących pojazdami w stosunku do nich. Dlatego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Kędzierzynie-Koźlu prowadzą działania pod kryptonimem NURD.

Z policyjnych danych wynika, że sprawcami 80 procent wypadków drogowych są kierujący. Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem pieszych jest nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych oraz nieprawidłowy przejazd przez przejście np. na czerwonym świetle lub gdy pieszy nie opuścił jeszcze przejścia. Kierujący pojazdami powinni  również pamiętać, że rowerzyści mają pierwszeństwo na przejazdach rowerowych. Z kolei najczęstsze błędy popełniane przez pieszych to wchodzenie na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd,  przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy też chodzenie nieprawidłową stroną jezdni.

Przepisy ruchu drogowego szczegółowo regulują kwestię ruchu pieszych i pojazdów.

Przypominamy o podstawowych obowiązkach dotyczących pieszych i rowerzystów:

Piesi

Piesi to szczególna grupa uczestników ruchu drogowego. Nie są bowiem w żaden sposób chronieni. W zderzeniu z samochodem, motorem czy nawet rozpędzonym rowerzystą stoją na przegranej pozycji. Dlatego tak ważne jest, by sami piesi zadbali o własne życie i zdrowie. Przypominamy, że miejscem właściwym dla pieszego jest chodnik. Tylko w przypadku gdy chodnika nie ma, pieszy może iść lewym poboczem drogi, a jeżeli brak pobocza wówczas może iść przy lewej krawędzi jezdni. Taka sytuacja ma miejsce poza obszarami zabudowanymi. Co ważne: na jezdni pierwszeństwo ma pojazd i pieszy widząc nadjeżdżający z naprzeciwka samochód ma obowiązek zejść na bok. W regionie coraz więcej jest ścieżek rowerowych. Jeżeli jest to ścieżka rowerowa, to pieszy musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście. Jeżeli jest to ścieżka pieszo – rowerowa, wówczas ustąpić musi rowerzysta. Nie bez znaczenia jest oznakowanie pieszego. Wszelkie pojazdy muszą być wyposażone w oświetlenie. Pieszych taki obowiązek nie dotyczy.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pieszy poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie elementy odblaskowe. Dobra widoczność pieszego pozwala kierowcom odpowiednio wcześnie zareagować. Warto stosować zasadę: odblasków nigdy za dużo!

Zachęcamy również rowerzystów do używania kasków ochronnych oraz zakładania  kamizelek odblaskowych w czasie ograniczonej widoczności.

Rowerzyści

Aby poruszać się rowerem po drogach osoba pełnoletnia nie potrzebuje specjalnych uprawnień. Zgodnie z artykułem 96 Kodeksu Drogowego osoby poniżej 18 roku życia mogą kierować rowerem jedynie posiadając kartę rowerową .O kartę rowerową mogą ubiegać się dzieci powyżej 10 roku życia, które wykażą się niezbędnymi kwalifikacjami. Uzyskać ją mogą nieodpłatnie od dyrektora szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponad  gimnazjalnej.

 • Kierujący rowerem zawsze musi trzymać przynajmniej jedną rękę na kierownicy, drugą może oderwać w przypadku zasygnalizowania manewru skręcania w prawo lub w lewo
 • Rowerzysta może poruszać się po chodniku w trzech przypadkach:

– gdy jest brzydka pogoda tj. pada mocny deszcz, śnieg, jest gołoledź   lub silny wiatr,

– jeśli rowerzysta opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat, które także kieruje rowerem,

– jeśli szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry i brak jest wydzielonej drogi/pasa dla rowerów na jezdni, ruch pojazdów jest dozwolony z dużą prędkością – co najmniej 50 km na godzinę.

 •  Kierujący rowerem, korzystając z chodnika, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Jeśli jazda po chodniku wymaga przekroczenia jezdni, rowerzysta powinien pamiętać, że w żadnym wypadku nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych! Rowerzysta zobowiązany jest zejść z roweru, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem!
 • Obowiązkowe wyposażenie roweru to.

– co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte selektywne.

– co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe

– światło tylne świecące ciągłym,

– co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,

– dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

 • Rowerem jedziemy jak najbliżej prawej krawędzi jezdni
 • Dwaj rowerzyści mogą jechać obok siebie gdy na drodze nie ma dużego ruchu pojazdów.
 • W przypadku, gdy jest droga lub ścieżka rowerowa to rowerzysta musi z tej drogi korzystać.
 • Przepisy bezwzględnie zabraniają rowerzystom:

– czepiania się innych pojazdów podczas jazdy,

– zwiększania prędkości w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po minięciu

– poruszania się niesprawnym i niewłaściwie oznakowanym rowerem

 

 • Podczas włączania się do ruchu należy zachować szczególna ostrożność i ustąpić pierwszeństwa przejazdu innym pojazdom będącym w ruchu.
 •  Przed przystąpieniem do manewru wyprzedzania należy się upewnić czy pojazd, który jest za nami nie zasygnalizował manewru wyprzedzania nas.
 • Rowerzysta może przekroczyć jezdnię na przejściu dla pieszych ale tylko jako pieszy prowadząc rower tzn. należy bezwzględnie zsiąść z roweru.

Zachęcamy rowerzystów do używania kasków ochronnych oraz kamizelek odblaskowych w czasie ograniczonej widoczności.

Uwaga!

Najczęstsze wykroczenie, które popełniają rowerzyści to wtargnięcie na jezdnię, wówczas może dojść do wypadku, w którym oni sami są pokrzywdzonymi. Policja wyczulona jest na takie zachowania. Jazda rowerem po przejściu dla pieszych kosztuje 100 zł.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

5 KOMENTARZE

 1. E,tam.
  Winnymi wypadków jest tzw.polactwo.
  Nie piesi, czy rowerzyści, przedszkolacy, czy ludzie dojrzali.
  Polactwo w każdej sytuacji zachowuje sie jednakowo.
  Wg.zasady kto mi tu będzie coś mówił że mam robić tak, a nie inaczej.
  Polactwo,np. będzie też wywalać śmieci nie tam gdzie gdzie należy, tylko tam gdzie jemu,dumnemu ze wszech miar polaczkowi, się spodoba.

  • Myślisz że w innych krajach nie ma tak samo jak piszesz? A więc się mylisz zapewniam Ciebie. Piszesz to z złośliwości wiedząc że niczym się nie różnimy od innych krajów

 2. Warto się przyjrzeć rowerzystom szczególnie tam gdzie mają ścieżki rowerowe a jadą chodnikami np.:deptakiem koło”Delicji i Banku BPH,idac z małymi dziećmi można zostać rozjechanym tak szybko jadą.Po drugiej stronie jest ścieżka rowerowa i nikt tam nie jedzie.

 3. „Jeśli jazda po chodniku wymaga przekroczenia jezdni, rowerzysta powinien pamiętać, że w żadnym wypadku nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych! Rowerzysta zobowiązany jest zejść z roweru, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem!”

  I wszystko na ten temat. A co się dzieje na JPII i Kozielskiej każdy widzi.

 4. Mam nagranie z samochodu jak rowerzysta z pełnym impetem jadąc od mostu z Żabienca przejeżdża przez przejście dla pieszych nie rozglądając się. Miałem jakieś 15 m do przejścia. Jego obowiązkiem tam jest się zatrzymać i przejść pieszo.

Skomentuj