W tym roku wojacy nie będą bili się o Koźle. Dni twierdzy wypadły z kalendarza miejskich imprez

0

Nie będzie maszerujących oddziałów, huku armat, wystrzałów karabinowych i sztucznej krwi. Dni Twierdzy Koźle w tym roku się nie odbędą. Impreza oddaje pole Festiwalowi Mikołaja z Koźla.

Dni Twierdzy Koźle to jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Kędzierzynie-Koźlu. W zeszłym roku impreza miała już dziesiątą edycję. Jak zawsze jej kulminacyjnym punktem była inscenizacja bitwy sprzed ponad 200 lat. W ciągu dwóch dni odbywały się także jarmarki, pokazy rękodzieła i oczywiście koncerty. Tego wszystkiego w tym roku nie będzie. Co nie oznacza, że Dni Twierdzy Koźle na trwałe wypadają z kalendarza miejskich imprez.

Jak powiedziała prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, w nowej formule wydarzenie będzie organizowane naprzemiennie z Festiwalem Mikołaja z Koźla. To właśnie ta impreza po raz drugi odbędzie się w tym roku. Najbliższe Dni Twierdzy Koźle zatem dopiero w roku 2018.

Rzadsza częstotliwość powinna przysłużyć się temu wydarzeniu. Po dziesięciu edycjach mocno straciło na świeżości – z roku na rok jego scenariusz był bardzo zbliżony, a więc jeśli ktoś widział bitwę w przeszłości, później nie robiła ona już takiego wrażenia. To przekładało się słabnąca frekwencję. Przez dwa lata być może publiczność bardziej stęskni się za wojakami, a organizatorom uda się znaleźć pomysły na odświeżenie imprezy.

Tegoroczna edycja Festiwalu Mikołaja z Koźla zaplanowana na 15-17 września odbędzie się pod hasłem „Wszyscy wierzymy w jednego Boga”. Poza koncertami utworów muzyki dawnej i sakralnej organizatorzy zapowiadają także odkrycie niemałej sensacji naukowej i budowę średniowiecznej osady. Szczegóły wkrótce.

Tak było podczas X Dni Twierdzy Koźle: Nawet ulewa nie zdołała zgasić ducha walki. Wojacy starli się o twierdzę Koźle. ZDJĘCIA

Skomentuj