W starym bunkrze będzie nowoczesne muzeum. Prawie milion złotych na realizację pomysłu Blechhammer-1944

15
Z lewej prezydent Sabina Nowosielska i Waldemar Ociepski z Blechhammer-1944 po podpisaniu umowy.

Stworzony, by dawać schronienie okolicznej ludności przed spadającymi bombami, teraz stanie się multimedialnym centrum pamięci poświęconym II wojnie światowej. To wspólny projekt gminy Kędzierzyn-Koźle i Stowarzyszenia Blechhammer-1944. Umowa została już podpisana.

Pomysł, by w schronie przy ulicy Zwycięstwa urządzić salę ekspozycyjną Stowarzyszenia Blechhammer-1944 ma już kilka lat, jednak nigdy nie było pieniędzy na jego realizację.

Blechhammer-1944 to grupa pasjonatów zajmujących się gromadzeniem dokumentacji i eksponatów związanych z wojennymi dziejami obecnego Kędzierzyna-Koźla. Zbiory są pokaźne i nie sposób zaprezentować wszystkiego w pomieszczeniach muzeum w blachowniańskim domu kultury. Poza tym zwiedzanie schronu samo w sobie jest sporą atrakcją. Będzie można się o tym osobiście przekonać.

– Wspólnie ze Stowarzyszeniem Blechhammer-1944 będziemy tworzyć interaktywne miejsce spotkań mieszkańców – strefę historii i inspiracji. Merytoryczną stroną przedsięwzięcia zajmie się stowarzyszenie tworzone przez prawdziwych pasjonatów, a to gwarancja, że budujemy razem coś naprawdę wartościowego – mówi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.

– Dzisiaj edukacja musi być dla dzieci i młodzieży atrakcyjna. Musi wychodzić poza mury szkoły. Przeżycie żywej lekcji historii to dużo lepsze niż suche wkuwanie dat i faktów. Realizacja tego projektu na to pozwoli. Historii będzie można dotknąć – tłumaczy Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, które realizuje Regionalny Program Operacyjny. To z niego pochodzi grant.

Centrum będzie gotowe za rok. Dotacja sięgnie 980 tys. zł. Schron zostanie przystosowany do nowej funkcji, a następnie wyposażony w urządzenia umożliwiające ekspozycję.

– Schron będzie częścią muzeum prowadzonego przez nasze stowarzyszenie. Będzie funkcjonował równolegle z muzeum znajdującym się w domu kultury. Ze względu na specyfikę nie wszytskie spośród naszych zbiorów będą mogły być tam eksponowane. Stworzymy multimedialną wystawę z pewnością dostarczającą zwiedzającym wielu wrażeń – zapowiada Waldemar Ociepski ze Stowarzyszenia Blechhammer-1944.

Rozbudowane muzeum będzie atrakcją nie tylko dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Na co dzień ekspozycję stowarzyszenia przyjeżdżają oglądać wycieczki i pasjonaci z całej Polski, a także rodziny walczących w II wojnie światowej z całego świata.

 

15 KOMENTARZE

 1. Już nie ma na co wydawać pieniędzy? Ja bym wydał na poprawę jakości powietrza w KK bo okaże się że ta młodzież może nie dożyć tej wystawy. Nie wiem czy taka wystawa jest potrzebna w tak małym mieście a ciągle powoli kurczącym się w ilośći mieszkańców. Niech miasto zorganizuje konkurs pomysłów na co wydać kasę. Pozdrawiam

  • Jest potrzebna. Dlaczego?
   1. Większość mieszkańców miasta nie jest świadoma i nie ma bladego pojęcia o drugowojennej historii miasta.
   2. Na podupadającym i niemal zapomnianym osiedlu jakim jest Blachownia każda inwestycja w kulturę jest na wagę złota.
   3. Kiedy cały świat pisze o „polskich obozach zagłady” warto odkłamywać fakty, szczególnie w takich miejscach jak KK. Przybrałeś ton wysoce merytoryczny więc na pewno wiesz co mam na myśli.
   4. Polegli i pomordowani ludzie też zasługują na jakieś upamiętnienie.
   5. Drugowojenne umocnienia w KK są częściej burzone i dewastowane niż eksponowane. więc choć jeden można chyba oszczędzić i zachować.
   6. Myślisz że niewielka ilość atrakcyjnych miejsc (lub wręcz ich brak) w KK nie ma wpływu na malejącą ilość mieszkańców? Praca pracą, ale człowiek chciałby też coś robić w wolnym czasie, a takie muzeum to zawsze jakaś atrakcja.
   7. „Naród, który nie pamięta własnej historii skazany jest na jej powtarzania.”
   Itd itp….

   • Otóż to. Dokładnie o to mi chodzi – większość ludzi z którymi rozmawiam, posiada szczątkową lub wręcz żadną wiedzę. Na przykład: przywołując nazwy Cosel i Heidebreck dobrze byłoby wymienić jeszcze przynajmniej Ehrenforst i właśnie Blechhammer, chociażby z uwagi na stacjonujące tu wojska i istniejące obozy. A ciekawych faktów jest znacznie, znacznie więcej.

 2. nieprawda. 99% społeczeństwa jest przeciwnych historii a zwłaszcza historii najbliższej okolicy i rodziny. Historia kończy się na dziadku lub babci. Historia kończy się na dziadku i babci. Od biedy wnuki znają nazwisko i imię. No ale teraz babskie rządy a głupia historia precz. Historia kończy się na dziadku lub babci.

  • A jakie seminarium skończyłeś? Ohap w Lenartowicach? Trochę zmyliłeś mnie tymi 99%, bo jedyne procenty znasz z etykiet na butelkach.
   Spróbuj swoich sił i wiedzy w konkursach TV ( połączenie do studia 12,49 zł brutto/min)

 3. Nie zmienia to faktu że jak pisałem zdrowie jest najważniejsze a rentowność obiektu? Podejrzewam że każdy z nas odwiedzi to miejsce może góra dwa razy w życiu bo co będzie przyciągać aby być co tydzień lub nawet raz w miesiącu. Wolę ten czas z rodziną spędzić ten czas w zoo Opole lub basen. Marzy mi się aby w KK powstał obiekt jak w Poznaniu całoroczny hala w której jest miejsce do jazdy na rolkach dobra muzyka efekty świetlne sztuczna ściana wspinaczkowa itp.

  • 58 000 mieszkańców vs. 540 000 mieszkańców… Doskonałe porównanie :P
   To że Ty nie jesteś zainteresowany i wolisz z rodziną leżeć całe dnie plackiem nad wodą nie oznacza z automatu, że wszyscy myślą tak samo. A ścianę wspinaczkową zdaje się że już mamy w hali na śródmieściu, a na pewno jest w Zdzieszowicach. Rentowność? A jak bardzo rentowne są dopłaty do wymiany kotłów grzewczych? Jaki jest zwrot z tej inwestycji? Niestety rozmawiamy tutaj o inwestycjach w dobra niepoliczalne, niemierzalne. A skoro już o piecach: uważam że dopłaty do pieców są nie fair, bo jeśli ja wymieniłem piec rok temu biorąc na to kredyt nikt mi teraz nie zwróci/dopłaci do tej inwestycji. Powinienem mieć to wszystko w nosie i tylko czekać na darmową kasę. Ale to inna bajka…

 4. Tylko jaka historia będzie tam przedstawiana. W ostatnim czasie, przy obowiązującej zasadzie kto ma kasę ten ma racje, powstają muzea i to na terenie Polski ukazujące jakim to, w czasie drugiej wojny światowej, biednym był naród Niemiecki a jaki zły i bestialski naród Polski. Bardzo często w takich obiektach zapomina się o tym kto wywołał drugą wojnę światową i wymordował miliony niewinnych ludzi w imię rasy panów. Jak będzie w tym obiekcie?

 5. Ważne jest jaka funkcje podczas II wojny spełniały te bunkry i jak są zbudowane. Żyją jeszcze ludzie, którzy jako dzieci uciekali tam ze swoimi matkami na sygnał „kukuk” i zadymianie przed nalotami na zakłady. Oni tam nie wejdą, bo strach. Ale zapomnieć po wsze czasy nie można, a wybaczyć ….. , ciężko.

 6. Korekta do mojego wpisu. Osoba która ma obecnie 79 lat, a w 1944 miała 6 lat z chęcią odwiedzi to muzeum. To jest inny bunkier, lecz wszystkie dla mieszkańców Blachowni były takie same.

Skomentuj