Przez jej szeregi przewinęło się już sześć pokoleń mieszkańców, którzy narażając własne życie i zdrowie niosą pomoc potrzebującym. Ochotnicza Straż Pożarna w Kłodnicy świętuje jubileusz 125-lecia. Z tej okazji druhowie zaprosili do wspólnej zabawy mieszkańców miasta oraz strażaków z zaprzyjaźnionych jednostek.

Początki straży pożarnej w Kłodnicy sięgają 1892 roku. Bezpośredni wpływ na powołanie do życia jednostki miała seria pożarów, która nawiedziła powiat kozielski. W szeregi nowo utworzonej straży wstąpiło 47 druhów, którzy sami finansowali działalność jednostki oraz mogli liczyć na wsparcie materialne ze strony mieszkańców Kłodnicy oraz przedsiębiorców.

– Początkowy okres działalności naszej jednostki jest godny podkreślenia. Ze skromnych środków finansowych strażacy potrafili wybudować strażnicę, a także zakupić niezbędne wyposażenie i sprzęt przeciwpożarowy – powiedział prezes OSP Kłodnica Klaudiusz Norek.

W ostatnich latach druhowie z Kłodnicy angażowali się m.in. w walkę z powodziami w 1997 i 2010 roku. Tragicznym wydarzeniem w historii jednostki był pożar lasu w Kuźni Raciborskiej. Podczas walki z ogniem śmierć poniósł druh Andrzej Malinowski z OSP Kłodnica.

Uroczystości związane z jubileuszem jednostki rozpoczęły się od mszy świętej w intencji byłych i obecnych druhów. Następnie impreza przeniosła się na stadion w Kłodnicy, gdzie wręczono wyróżnienia zasłużonym strażakom, a także gratulacje na ręce władz jednostki.

– To wielki zaszczyt, że mogę być w waszym towarzystwie(…) Chciałbym wam wszystkim pogratulować i podziękować oraz życzyć opieki świętego Floriana. Podziękujcie waszym rodzinom, bo one przy każdej akcji przeżywają stres i na was czekają – mówił wicestarosta powiatu Józef Gisman.

Dla straży z Kłodnicy tegoroczny jubileusz jest wyjątkowy. Dzięki wsparciu urzędu miasta remiza przy ulicy Kłodnickiej jest rozbudowywana, a wkrótce jednostka wzbogaci się o nowy wóz, co przypomniał wiceprezydent Wojciech Jagiełło, który wraz z radną Ewą Odulińską podziękował druhom w imieniu władz miasta i wręczył obrazek z wozem, który już wkrótce trafi do strażaków.

– Przy okazji dzisiejszej uroczystości otrzymałem podziękowania od OSP Kłodnica, ale to ja jestem państwu winny podziękowania za dotychczasową współpracę(…) Weteranom życzę dużo zdrowia. Najmłodszym, by było ich jeszcze więcej oraz dużo zapału i energii. Czynnym druhom – tyle powrotów, ile wyjazdów – powiedział Komendant Powiatowej Straży Pożarnej, brygadier Mirosław Stadniczuk.

Po części oficjalnej rozpoczął się festyn. Wśród atrakcji przygotowanych przez strażaków znalazły się występy zespołów muzycznych i dzieci z miejscowego Zespołu Szkół, mnóstwo atrakcji dla dzieci oraz zabawa taneczna.

Skomentuj