Ulica Pionierów jednak zmieni nazwę? Wojewodzie nie spodobała się „sztuczka” radnych

12
Skrzyżowanie ulicy Pionierów z ulicą Wojska Polskiego w czasach obowiązywania jednej słusznej ideowości. Foto: Bogusław Rogowski

Rada miasta zmieniła nazwę ulicy Pionierów w Kędzierzynie-Koźlu na ulicę… Pionierów, ale tym razem z dopiskiem, że chodzi o mieszkańców, którzy pojawili się w mieście po wojnie. Wojewodzie taki fortel się nie spodobał. Niewykluczone, że ulica jednak będzie musiała przyjąć zupełnie inną nazwę.

Wyrzucenie na śmietnik historii niektórych nazw to wymóg narzucony przez przyjętą w zeszłym roku ustawę. Zgodnie z tymi przepisami Instytut Pamięci Narodowej wskazał ulice, których nazwy gloryfikują system komunistyczny.

Więcej: Decyzja zapadła. Pięć ulic zmieni nazwy. Ci mieszkańcy będą mieli nowe adresy

Tak naprawdę do końca nie wiadomo, co upamiętnia ulica Pionierów. W urzędowych dokumentach nie ma nic na ten temat. W powszechnym przekonaniu jednak odnosi się ona do radzieckiej organizacji komunistycznej. Na ostatniej sesji rady miasta radni przyjęli więc uchwałę nadającą ulicy Pionierów nazwę Pionierów, ale tym razem z uzasadnieniem, że chodzi o osadników, którzy zjeżdżali do miasta po wojnie. „Sztuczka” miała zapobiec zamieszaniu wynikającemu ze zmiany nazewnictwa. Jest to jedna z większych ulic w Kędzierzynie-Koźlu. Metoda kędzierzyńskich radnych nie spodobała się jednak wojewodzie opolskiemu.

„To nie są akceptowalne rozwiązania. Przepisy ustawy są proste, IPN zrobił wykaz nazw, które mają zostać usunięte, tego będę się trzymać” – powiedział wojewoda Adrian Czubak na antenie Radia Opole.

Wojewoda nie tylko czuwa nad praworządnością w samorządach, ale zgodnie z ustawą ma także prawo odgórnie ustalić nazwę dla ulicy czy placu, jeśli z własnej woli nie zmieniła jej rada gminy. Na razie nie wiadomo, czy tak właśnie stanie się w przypadku ulicy Pionierów, czy też wojewoda najpierw nakaże radnym ustalenie innej nazwy.

Ten sam wybieg rada miasta zastosowała także w przypadku ulicy 9 Maja – doprecyzowując, że chodzi o ustanowienie Planu Schumana obchodzonego jako Dzień Europy.

Całą sytuację skomentował już radny Michał Nowak, przypominając, ze ulica Pionierów nie znalazła na pierwotnym wykazie IPN, a została „wyciągnięta” dopiero, gdy pisemnie o nią dopytał.

„Otrzymana odpowiedź wskazała, że nazwy, o które pytam, pod ustawę nie podpadają, jedynie co do Pionierów „przydałoby się uzupełnić uzasadnienie uchwały”. I to właśnie zrobiliśmy. Nigdy wcześniej nie było uchwalone, że chodzi o innych pionierów niż osadników kędzierzyńskich z 1945 r. Jakakolwiek interwencja dotycząca nazwy tej ulicy będzie nadużyciem prawa” – ocenia radny Nowak.

 

12 KOMENTARZE

 1. Pionierów, Kosmonautów, Jurija Gagarina…Nie ma wątpliwości, że chodziło o radzieckich pionierów. A o „pionierach”, zwłaszcza tych przesiedlonych z Kresów, długo nie można było mówić głośno.

 2. Cmentarz Radziecki powinny zlikwować, zajmuje kawał pięknej działki w centrum miasta. Wystarczy symboliczny pomnik, a groby można przeniść do Rosji, ale to pewnie nie przejdzie bo to kraj bogobojny, my nawet przy ul. stawiamy krzyże.

  • Gdy tak wszystko polikwidujecie, wyrównacie, zaorzecie, zamalujecie … i co tam jeszcze wypindrujecie, wyprasujecie i wygłaskacie, to kto wam uwierzy że było kiedyś inaczej.
   Nawet żadna głupiutka lala w to nie uwierzy.
   Już kiedyś, nie tak dawno zresztą, różne przygłupy usuwały nagrobki kamienne, bo były opatrzone inskrypcjami w języku niemieckim, lub hebrajskim, lub wręcz używano ich do budowy np. dróg.

 3. Pionier
  znaczenia:
  rzeczownik, rodzaj męskoosobowy

  (1.1) ktoś, kto pierwszy coś odkrywa, poznaje
  (1.2) osadnik, który zagospodarowuje nowe tereny[1]
  (1.3) członek komunistycznej dziecięco-młodzieżowej organizacji pionierskiej
  (1.4) daw. wojsk. żołnierz wojsk inżynieryjnych
  Zrodlo: https://pl.wiktionary.org/wiki/pionier

  Bo pionier to tylko radzieckie znaczenia ma -,-

  • Na stronie IPN jest napisane że nazwa Pionierów tylko w znaczeniu 1.3 narusza ustawę. Radni nadali nazwę w znaczeniu 1.2 i jest git a wojewoda spadać

 4. To jest paranoja połączona z wyrzucaniem pieniędzy (też prywatnych) w błoto. Rozumiem (choć też z trudem) zmiany ulic Armii Radzieckiej i temu podobnych. Ale pionierzy?
  Taki przykład z mojego podwórka: w okolicy Berlina gdzie mieszkam są m.in. ulice Spanische Allee (aleja hiszpańska) oraz Im Kinderland (w kraju dzieci). Nawet najstarsi indianie nie pamiętają dlaczego te nazwy zostały nadane. Ta pierwsza na cześć legionu Condor, oddziałowi Wehrmachtu walczącemu w Hiszpanii(i ją pacyfikującego), druga nazwa na cześć organizacji Lebensborn, nazistowskiej organizacji „hodującej” czysto rasowe dzieci. Po prostu zmieniono patronów, nazwy ulic pozostały. Dlatego uważam decyzję władz Kędzierzyna-Koźla za bardzo dobrą.

Skomentuj