Starszy pan chciał wypłacić oszustom oszczędności życia. Uratowała go czujność pracownicy banku

0

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla udaremnili próby wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców powiatu. Oszuści dzwonili do starszych osób podając się za funkcjonariuszy pod pozorem konieczności dokonania wpłaty kaucji za członka rodziny, który spowodował wypadek. Ogromną zasługę mają w tym pracownicy banku. To oni zauważyli dziwne zachowanie swoich klientów, którzy chcieli wypłacić wszystkie swoje oszczędności i powiadomili dyżurnego kędzierzyńskiej komendy.

W poniedziałek, 12 marca na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego doszło do kilku prób oszustwa metodą „na policjanta”. Pierwsze zdarzenie miało miejsce około godziny 10:00. Mężczyzna zadzwonił do 77–letniego mieszkańca Kędzierzyna-Koźla na telefon stacjonarny i podając się za funkcjonariusza policji poinformował go, że jego synowa miała wypadek. Ponadto to ona miała być sprawcą wypadku i trzeba wpłacić kaucję, aby nie poszła „siedzieć”.

Mężczyzna udał się do banku, by wypłacić swoje oszczędności. Na szczęście czujność zachowała kasjerka z banku. Wydało jej się podejrzane, że klient nagle wypłaca wszystkie pieniądze, a przy tym cały czas na komórce ma włączone połączenie. Dlatego zadzwoniła do dyżurnego policji. Pisząc na kartce ustaliła z klientem, że nie zlikwiduje lokat i wykonywała wszystkie czynności w taki sposób, aby oszust nie zorientował się o tym. Po wyjściu z banku 77–latek wrócił do domu. W drodze powrotnej policjanci przeprowadzili rozmowę z seniorem i wspólnie z nim oczekiwali w mieszkaniu na dalsze telefony od oszustów.

Następnie mężczyzna odebrał telefon z informacją, że po pieniądze przyjedzie kurier, ale ten się już nie pojawił. W tym przypadku dzięki czujności pracownicy banku udało się uratować oszczędności przed wydaniem ich oszustom. Teraz kędzierzyńsko-kozielscy policjanci pracują nad ustaleniem osób, które były autorami tych rozmów i postawieniem ich przed wymiarem sprawiedliwości.

Tego samego dnia na terenie Kędzierzyna-Koźla odnotowano jeszcze 5 zgłoszeń prób oszustwa, gdzie osoby dzwoniące informowały, że ktoś z członków rodziny spowodował wypadek. Ale seniorzy byli czujni i nie dali się oszukać.

Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję.

Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym.

Źródło: Policja Kędzierzyn-Koźle

Skomentuj