Ruszają prace w kozielskim zamku. Za rok będzie tam szklana piramida i muzeum w podziemiach

0

Wykonawca wybrany, umowa podpisana, roboty mogą ruszyć. W najbliższy poniedziałek, 31 lipca teren kozielskiego zamku zostanie przekazany budowlańcom, którzy odmienią jego oblicze. Prace powinny potrwać około roku, ich koszt to 4,75 mln złotych. W odnowieniu piwnic, zakupie wyposażenia muzealnego oraz przeprowadzeniu konserwacji i nabyciu nowych eksponatów pomoże zewnętrzne dofinansowanie. Gminie udało się pozyskać 3,2 mln złotych ze środków unijnych.

Na taki remont wzgórze zamkowe czekało od lat. Dzięki niemu organizowane tam wydarzenia promujące historię i kulturę tych terenów zyskają efektowną oprawę. Swoje miejsce w zamkowych piwnicach znajdzie także Muzeum Ziemi Kozielskiej. Renowacji zostaną poddane posadzki, sklepienia, okna, schody i drzwi. W ramach dofinansowania gmina zakupi także wyposażenie muzealne, niezbędne do ekspozycji zgromadzonych zbiorów oraz projektory i interaktywne monitory, które pozwolą zaprezentować dziedzictwo kulturowe ziemi kozielskiej w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Piwnice będą także miejscem organizacji warsztatów historycznych, lekcji muzealnych dla szkół oraz spotkań dla odwiedzających muzeum.

Na dziedzińcu zamku zostanie wybudowana szklana kopuła, która przykryje pozostałości po ceglanym stołpie (donżonie), czyli wieży ostatecznej obrony. To najcenniejszy element architektoniczny znajdujący się na wzgórzu zamkowym. Najprawdopodobniej jest on również najstarszym zabytkiem fortyfikacyjnym w Polsce.

Unijne dofinansowanie pozwoli także na odnowienie niektórych zabytków już zgromadzonych przez Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, m.in. dwóch figur z kościoła pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, broni białej z czasów istnienia twierdzy Koźle czy kolekcji modlitewników.

Dofinansowanie na remont i urządzenie wzgórza zamkowego uzyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Źródło: Urząd Miasta

Skomentuj