Prezydent i marszałek podpisali umowę na remont kozielskiego zamku. Będzie tam nowoczesne muzeum

0

Kędzierzyn-Koźle wreszcie będzie miał muzeum z prawdziwego zdarzenia i to jakie! Sale wystawiennicze powstaną w średniowiecznych podziemiach, a jedna z nich przykryta zostanie szklaną piramidą nawiązującą do tej z Luwru.

Do adaptacji pozostałości zamku miasto intensywnie przygotowuje się od początku tej kadencji samorządu. Najważniejsza sprawa została już załatwiona. Urząd marszałkowski przyznał unijną dotację na remont pozostałości zamku i stworzenie w nim muzeum. Dzisiaj prezydent Sabina Nowosielska i marszałek Andrzej Buła podpisali umowę – nie gdzie indziej, jak właśnie w piwnicach, które niebawem przemienią się w sale wystawiennicze.

– Już kilka miesięcy po objęciu stanowiska prezydenta Kędzierzyna-Koźla pierwszy raz odwiedziłam to miejsce i od razu się w nim zakochałam. Od tamtej pory zastanawiałam się, co zrobić, aby udostępnić je naszym mieszkańcom. W konsultacji z konserwatorem zabytków stworzyliśmy projekt, a następnie zaczęliśmy starać się o dofinansowanie. Po raz pierwszy miastu udało się zdobyć dofinansowanie na inwestycję w tego rodzaju obiekcie zabytkowym – mówi prezydent Sabina Nowosielska.

Najcenniejszym obiektem na terenie kompleksu zamkowego jest relikt piastowskiej wieży obronnej z XII wieku. To właśnie nad nim powstanie szklana piramida. Cały projekt wart jest niemal pięć milionów złotych. Dotacja unijna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie prawie 3,2 mln zł.

– Dzisiejsza umowa sprawi, że niszczejący zabytek zostanie wyremontowany i stanie się miejscem doświadczania historii. Skutecznie udaje nam się zapewniać finansowanie ze środków Unii Europejskiej i efektywnie współpracować. Mieszkańcy przekonują się o tym, gdy widzą efekty tych działań, co także dotyczyć będzie tego miejsca. Mam nadzieję, że realizacja tego projektu przyniesie wszystkim dużo satysfakcji – stwierdza marszałek Andrzej Buła.

Realizacja projektu potrwa rok. W ramach prac zaplanowano przywrócenie historycznego wyglądu zabytkowych piwnic zamkowych skrzydła południowego, zagospodarowanie dziedzińca i utworzenie nowej powierzchni dla celów ekspozycji zbiorów Muzeum Ziemi Kozielskiej. Muzeum zostanie wyposażone m.in. w projektor multimedialny i komputer, monitory interaktywne, drukarkę brajlowską i oprogramowanie do translacji tekstu na alfabet Braille’a.

Projekt obejmuje też konserwację muzealiów, archiwaliów i starodruków W planie jest również m.in. uruchomienie strony internetowej Muzeum Ziemi Kozielskiej w języku polskim, czeskim, angielskim i niemieckim.

 

 

Skomentuj