Porażający bilans strat po przejściu trąby powietrznej nad Ciskiem i Bierawą. Na miejscu sztab kryzysowy

0

W sobotę w godzinach porannych w Cisku odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem przedstawicieli wojewody opolskiego, straży pożarnej, władz gminy oraz wicestarosty powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Gmina Cisek oraz Bierawa poniosły największe straty.

Uszkodzonych jest 40 domów w gminie Cisek oraz 16 w gminie Bierawa. Część z nich ma zerwane dachy.

Na miejsce udał się wojewoda opolski Adrian Czubak oraz wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Józef Gisman. Z magazynu starosta przekazano kilkadziesiąt plandek.

Na miejscu trwają prace komisji gminnej, która ma oszacować straty. W poniedziałek wojewodzie opolskiemu Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bierawie oraz w Cisku przekażą liczbę osób poszkodowanych w wyniku nawałnicy celem przekazania im pomocy finansowej z budżetu państwa. Na razie mówimy o wsparciu w wysokości 6 tys. zł. Kwota ta może być jednak wyższa, tu także wojewoda deklaruje pomoc.

Na miejscu są także przedstawiciele Caritasu, którzy zadeklarowali pomoc każdej, poszkodowanej przez żywioł rodzinie. Mowa o 2 tys. zł.

Wojewoda jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu zabezpieczenia pomocy finansowej dla osób poszkodowanych w wyniku wczorajszej nawałnicy, w tym mowa także o rolnikach.

UWAGA: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz IMGW Wrocław ostrzegają, że dziś od godz.13.30 do 22.00 mogą wystąpić ponownie opady deszczu w wysokości od 15 do 30 mm oraz wiatr w porywach do 75 km na godzinę. Lokalnie grad.

Skomentuj