Poczuj się jak Indiana Jones. Kozielskie muzeum szuka wolontariuszy do prac archeologicznych

0
Foto: Muzeum Ziemi Kozielskiej/Aleksandra Gałka

Na terenie zamku w Koźlu rozpoczęła się budowa nowego muzeum. Inwestycji towarzyszą prace archeologiczne. Poszukiwani są wolontariusze, którzy chcieliby wziąć w nich udział. To niepowtarzalna szansa, aby samemu zapisać się w historii jako odkrywca nieznanych dziejów naszego grodu.

Prace archeologiczne na wzgórzu zamkowym dopiero ruszyły, a już udało się dokonać wielu ciekawych odkryć, które kładą nowe światło na dzieje kozielskiego grodu i wcześniejsze osadnictwo na naszych ziemiach. Znaleziono artefakty sięgające czasów prehistorycznych. Są to fragmenty narzędzi. Oznacza to, że wzgórze, na którym wiele wieków później zbudowano gród, a później zamek, zawsze służyło ludziom jako miejsce zborne, gdzie szukali schronienia i koczowali.

Ciekawostka pojawiła się także po odkryciu niższych partii murów obronnych. Zachowały się na nim pozostałości mierzwy, czyli materii organicznej powstałej z różnych odpadów organicznych. Innymi słowy – średniowiecznych śmieci.

Nowe Muzeum Ziemi Kozielskiej będzie gotowe w przyszłym roku. Odkryte znaleziska zasilą jego zbiory. Osoby, które jako wolontariusze chciałyby wziąć udział w pracach archeologicznych, proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres:        muzeum@muzeumkozle.pl

Muzeum zapewnia umowę wolontariacką oraz ubezpieczenie NNW.

Skomentuj