Odrą przemieszcza się fala wezbraniowa. Możliwe przekroczenie stanu alarmowego w Koźlu

1

Przez powiat kędzierzyńsko-kozielski przemieszcza się fala wezbraniowa na Odrze wywołana ostatnimi opadami. W Koźlu został przekroczony stan ostrzegawczy, a poziom wody nadal rośnie.

O godz. 12 wodowskaz na Odrze w Koźlu wskazywał 446 cm przy stanie ostrzegawczym na poziomie 400 cm i alarmowym wynoszącym 500 cm. Tendencja jest wzrostowa, a więc możliwe, że zostanie on przekroczony. W górze rzeki, skąd płyną do nas wody, stan alarmowy (Racibórz-Miedonia) określony na poziomie 600 cm w południe był przekroczony o 71 cm. Niestety, tam również utrzymuje się tendencja rosnąca.

Starosta krapkowicki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w czterech gminach. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim na razie nie zdecydowano się na taki krok.

– Nasze służby zarządzania kryzysowego nieustannie monitorują sytuację. Według prognoz hydrologicznych poziom Odry zbliży się do stanu alarmowego, ale nie zostanie on przekroczony. Niezwłocznie poinformujemy, gdyby miało się to zmienić – przekazał Adam Lecibil ze starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Opolszczyzny ostrzeżenie ważne do godz. 15, 30 kwietnia:

„W związku z zaistniałą sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną Odrą środkową przemieszczać się będzie fala wezbraniowa. Na Odrze prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody do stanów około i powyżej alarmowych. Na dopływach Odry środkowej prognozuje się jeszcze wzrosty stanów wody i lokalne przekroczeniami stanów alarmowych”.

1 KOMENTARZ

Skomentuj