Nic o nas bez nas. Rada Rodziców przy PSP nr 6 zapowiada walkę o utrzymanie szkoły

4

Temat planowanej reorganizacji szkół w Kędzierzynie-Koźlu odbił się głośnym echem w środowisku nauczycieli i rodziców. Dziś miało odbyć się spotkanie Rady Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 z dziennikarzami dotyczące tematu przeniesienia szkoły do budynku Publicznego Gimnazjum nr 4. Konferencję odwołano po wczorajszym spotkaniu Rady z przedstawicielami urzędu miasta. Rodzice wystosowali jednak oświadczenie, którego treść zamieszczamy poniżej:

OŚWIADCZENIE

Rady Rodziców przy PSP Nr 6

W Kędzierzynie-Koźlu

Rada Rodziców przy PSP Nr 6 przy ul. Stalmacha 20 w Kędzierzynie – Koźlu na podstawie ostatnich doniesień medialnych, pozyskała informację, iż powołany przez Panią Prezydent Miasta Sabinę Nowosielską zespół ds. wprowadzenia w strukturze gminnych jednostek oświatowych działających w Kędzierzynie-Koźlu zaproponował, aby przenieść szkołę PSP Nr 6, wraz z uczniami, do budynku szkoły PG 4.

Rada Rodziców przy PSP Nr 6 wyraża swój stanowczy sprzeciw przeciwko przedstawionej propozycji.

W dniu 03.01.2017 r. odbyło się spotkanie Rady Rodziców przy PSP Nr 6 z zastępcą Prezydenta Miasta Wojciechem Jagiełło i Panią Bożeną Jankowską, którzy w uzasadnieniu zaproponowanej zmiany podnieśli w szczególności argument, że budynek PSP 6 jest w gorszym stanie technicznym niż budynek PG 4, i że budynek PG 4 jest większy.
W odpowiedzi na powyższe argumenty rodzice podnoszą, jak następuje:

1. W ostatnich latach budynek naszej szkoły przechodził regularne remonty w okresach wolnych od nauki. Przy dużym zaangażowaniu rodziców, również finansowym, zostało zrealizowanych kilka inwestycji takich jak remont klas, zakup nagłośnienia do nowej świetlicy itp.

2. Wykonana została termomodernizacja budynku.

3. Budynek jest przystosowany dla dzieci najmłodszych:
• utworzone zostały klasy dla sześciolatków,
• dostosowano do ich potrzeb ubikacje,
• powstał plac zabaw, na który wydano 130 tys. zł,
• celem zapewnienia bezpieczeństwa okna są okratowane w niezbędnych miejscach.

4. Na terenie szkoły działają:

• 3 sale świetlicowe, do których uczęszcza ponad 150 uczniów, w tym świetlica socjoterapeutyczna,
• gabinet logopedyczny,
• gabinet pielęgniarski,
• 16 sal lekcyjnych, sala informatyczna, sala specjalistyczna do nauki języka angielskiego.

5. Mamy przystosowaną kuchnię wraz ze stołówką, gdzie dzieci jedzą świeże i zdrowe obiady. Menu jest dostosowane do potrzeb alergików. Na stołówce prowadzi się również warsztaty zajęciowe (pieczenie ciast, przygotowywanie zdrowych posiłków). Realizujemy również projekt pt. „Żółty Talerz” (Kulczyk Foundation przy partnerstwie m.in. Polskiego Czerwonego Krzyża). Ogromnym plusem jest fakt, że dzieci uczęszczające do świetlicy socjoterapeutycznej w godzinach popołudniowych tj. 18-19 mogą dostać posiłek i ciepły napój. W budynku PG 4 nie będzie takiej możliwości z powodu braku kuchni (szkoła korzysta z cateringu).

6. Niższe koszty utrzymania budynku PSP Nr 6, przykład w roku 2015 to: 130 494, 14 zł wraz z amortyzacją w PSP Nr 6, przy czym koszty utrzymania PG Nr 4 to: 138 981,50 zł wraz z amortyzacją.

7. Istotny jest dla nas komfort psychiczny naszych dzieci, na co składa się: bliskość lasu (gdzie odbywają się zajęcia z wychowania fizycznego oraz zajęcia dydaktyczne), spokój i cisza z dala od zgiełku miejskiego.

8. Najistotniejsze jest jednak bezpieczeństwo (duża odległość od ruchliwych ulic).

9. Mamy duży parking, na którym rodzice w okresie wywiadówek jak i różnych uroczystości mogą swobodnie pozostawić swoje auta. Przywożenie i odbieranie najmłodszych dzieci do i z szkoły jest komfortowe i bezpieczne, a jednocześnie nieuciążliwe dla okolicznych mieszkańców i ruchu drogowego.

10. Szkoła posiada gotowy projekt boiska sportowego. Miejsce, gdzie ma powstać boisko znajduje się tuż przy lesie – jest bezpieczne i komfortowe dla dzieci i nauczycieli. Nie stanowi uciążliwości dla mieszkańców sąsiadujących bloków (co ma miejsce przy PG 4).

11. Dzięki bliskości lasu dzieci są wychowywane w duchu poszanowania przyrody i ochrony środowiska naturalnego. Realizując powyższe wartości, rodzice, dzieci i nauczyciele przy współpracy z Nadleśnictwem organizują coroczną akcję sprzątania lasu oraz piknik ekologiczny.

Zatem propozycja władz o zmianie budynku szkoły PSP Nr 6 jest dla nas rodziców i naszych dzieci niezrozumiała i krzywdząca. Rada Rodziców podkreśla, że podejmie wszelkie kroki by ratować budynek naszej szkoły. Mamy jednak nadzieję, że obietnica Pana Prezydenta o tym, iż żadna uchwała nie zostanie podjęta bez konsultacji z rodzicami, zostanie spełniona.

Z Wyrazami Szacunku
Rada Rodziców przy PSP nr 6
w Kędzierzynie-Koźlu

 

4 KOMENTARZE

  1. Proszę, oto efekt pisowskich reform. Napuszczeni jedni na drugich, a nikt z tych stron nie jest pomysłodawcą reformy. Niech Zalewska przyjedzie i stanie przed ludźmi z tymi swoimi mądrościami.

  2. Kiedy tworzono gimnazja, dzieci z młodszych klas w „7” (obecnie PG4) rozparcelowano do „6” i „1”, nikogo nie pytając o zdanie. Kiedy likwidowano przedszkole nr 3 (obecnie ZUS), dzieci lądowały w przedszkolach po całym mieście, po czym budynek przez kilka lat stał pusty, zanim rozpoczęto remont. Przypominam, że to nie były pisowskie reformy. Zalewska nie przyjdzie, a reforma i tak przejdzie. W tym wszystkim najmniej liczą się dzieci.

  3. Do licha, nie wiedziałem, że władze w Kędzierzynie-K, to taka propisowska sfora! Już teraz trzeba znowu ściągnąć tutaj panów Lecha, Mateusza, zorganizować następne marsze. I marsz pod biuro senatora z PiSu. I więcej nauczycieli na demonstarcjach, a nie w szkołach czy przy poprawianiu zeszytów!

Skomentuj