DSC_8885

To był wyjątkowo dobry dzień dla strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 oraz ich kolegów z OSP ORW Koźle i OSP Łany. Zawodowcy odebrali dziś oficjalnie nowy wóz bojowy, a ochotnicze straże weszły do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Nowym nabytkiem strażaków z Azotów jest volvo, które zastąpi wysłużonego, 19-letniego staromana. Zakup wozu był możliwy dzięki środkom z budżetu państwa oraz wsparciu Grupy Azoty ZAK S.A. Jak podkreślał dziś brygadier Mirosław Stadniczuk, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu, pozyskanie nowego samochodu było koniecznością.

– Kilka miesięcy temu sytuacja w jednostce ratowniczo-gaśniczej w Azotach wyglądała dramatycznie. Samochód tzw. pierwszo wyjazdowy w przyszłym roku skończyłby 20 lat. Jego stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Samochód na tzw. pierwszy wyjazd to najważniejszy wóz w jednostce. To pojazd, który jeździ do wszystkich zdarzeń i samochód, który obsadzony jest najbardziej doświadczoną załogą.

Strażakom z Kędzierzyna-Koźla udało się pozyskać środki na zakup nowego wozu, które przekazano poprzez komendę wojewódzką, ale okazały się one niewystarczające na kompleksowe wyposażenie . Z pomocą ratownikom przyszła Grupa ZAK S.A..

– Bardzo się cieszę, że prezes ZAK spojrzał na nas przychylnym okiem i zgodził się partycypować w kosztach zakupu naszego wozu. Inwestycja w straż pożarną nie przynosi wymiernych zysków, z tego zakupu nie będzie wypłacimy dywidendy. Cieszę się, że pan prezes doskonale rozumie, że to inwestycja w bezpieczeństwo. Jest to też inwestycja w bezpieczny sen, a ten jest bezcenny – komplementował bryg. Stadniczuk.

Prezes Grupy Azoty ZAK S.A. zadeklarował z kolei, że firma jest otwarta na współpracę z komendą, jak również innymi podmiotami działającymi na terenie naszego powiatu. – Zapewniam, że Zakłady Azotowe to nie tylko biznes. Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie i kładziemy duży nacisk na współpracę ze społeczeństwem i środowiskiem, w którym żyjemy. Dokładamy starań, by nasza współpraca z władzami samorządowymi, a przede wszystkim lokalną społecznością, była jak najlepsza. Proszę na nas liczyć w przyszłości – mówił Mateusz Gramza.

Koszt zakupu nowego wozu wyniósł 750 tysięcy złotych. Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 3 metrów sześciennych i autopompę o wydajności 1600 litrów na minutę. Volvo ma na wyposażeniu sprzęt do ratownictwa drogowego, którego pokaz zaserwowali zaproszonym gościom strażacy z jednostki w Azotach.

W uroczystym przekazaniu nowego wozu udział wzięli m.in. Andrzej Krebs, dyrektor biura senatora Grzegorza Peczkisa, starosta powiatu Małgorzata Tudaj wraz z wicestarostą Józefem Gismanem, prezydent miasta Sabina Nowosielska i jej zastępca Artur Maruszczak, wójtowie gmin ościennych, przedstawiciele służb mundurowych oraz jednostek OSP z terenu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Dla dwóch jednostek OSP dzisiejsze spotkanie było okazją do odebrania dokumentów potwierdzających włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Pełnoprawnymi jego członkami są OSP Łany i OSP Oddział Ratownictwa Wodnego w Kędzierzynie-Koźlu

– Nie byłoby tego bez waszej determinacji i bardzo ciężkiej pracy, za którą dziękuję i jeszcze raz serdecznie gratuluję – mówił do strażaków brygadier Maciej Zając, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP.

Dzięki włączeniu do KSRG jednostki OSP ORW z Kędzierzyna-Koźla wszystkie straże OSP z terenu miasta funkcjonują już w systemie.

2 KOMENTARZE

Skomentuj