MZK szykuje nowość dla pasażerów. Na przystankach mają pojawić się interaktywne tablice

0

Miejski Zakład Komunikacyjny w Kędzierzynie-Koźlu przymierza się do wprowadzenia kolejnej nowinki dla pasażerów. W przyszłym roku na wybranych przystankach mogą pojawić się tablice informujące o godzinie przyjazdu najbliższych autobusów.

Podobne rozwiązanie od lat praktykowane jest w wielu dużych miastach Polski. Na tablicach wyświetlane są czasy przyjazdu najbliższych autobusów, z uwzględnieniem ich ewentualnego opóźnienia. Taka informacja to duża wygoda dla pasażerów.

Miejski Zakład Komunikacyjny przymierza się do wdrożenia podobnego systemu w naszym mieście.

– Tablice byłyby rozbudową istniejącego systemu „Kiedy przyjedzie”. Chcielibyśmy pozyskać około 10 urządzeń, które trafiłyby na przystanki, z których pasażerowie korzystają najczęściej. Niewykluczone, że w przyszłości system byłby rozbudowywany – opowiada Joanna Koziarska-Kiziak, prezes MZK.

To, czy system powstanie, jest uzależnione od zdobycia finansowania zewnętrznego. Urząd miasta chciałby pozyskać dofinansowanie na zakup czterech autobusów i rozbudowę systemu informacyjnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

– Ostateczną wersję wniosku poznamy, gdy marszałek ogłosi regulamin konkursu. Nabór ma zostać ogłoszony w pierwszym kwartale 2017 roku – precyzuje Beata Pierzchlewicz, kierownik wydziału strategii, rozwoju i środków pomocowych w urzędzie miasta.

Ciekawostką jest fakt, że w ramach planowanego zakupu nowych pojazdów dla miejskiego przewoźnika do jego taboru miałby dołączyć pierwszy w mieście autobus hybrydowy. We wrześniu MZK testowało na ulicach naszego miasta dwa takie pojazdy, które najwyraźniej zdały egzamin.

Skomentuj