Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla będą mogli głosować w budżecie obywatelskim przez internet

0
Środowe spotkanie przewodniczących zarządów rad osiedli z władzami miasta.

To jeszcze nigdy nie było tak proste. Nie ruszając się z domu będzie można współdecydować o tym, na co wydane zostaną miejskie pieniądze. Zmiany na plus w budżecie obywatelskim.

Od kilku lat mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla biorą udział w podziale części pieniędzy z miejskiej kasy. To jednak przyszłoroczna edycja budżetu obywatelskiego może okazać się przełomowa, jeśli włączy się w nią znacznie większa liczba mieszkańców niż miało to miejsce dotychczas.

Urząd miasta wprowadza duże ułatwienie. Po raz pierwszy zgłaszać zadania i głosować będzie można także poprzez specjalny panel w internecie.

Kędzierzyn-Koźle był jednym z pierwszych polskich miast, które umożliwiły mieszkańcom współdecydowanie o tym, jak wydawane są gminne pieniądze. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Z formuły zakładającej wybór jednego zadania przez wszystkich budżet obywatelski szedł na poziom osiedli, które mogą zgłaszać zadania w ramach proporcjonalnie przydzielonej im kwoty pieniędzy. To mieszkańcy proponują wydatków i oni w następnym kroku dokonują wyboru tych, które trafią do realizacji.

Nie będzie trzeba już fatygować się do siedziby rady osiedla, czy wysyłać wypełnionych formularzy pocztą lub emailem. Udział w budżecie obywatelskim będzie znacznie prostszy.

– Została umożliwiona procedura głosowania elektronicznego, jednak nie za pośrednictwem poczty elektronicznej, a poprzez specjalną platformę, która została już stworzona, przetestowana i uruchomiona – poinformował sekretarz urzędu miasta Zbigniew Romanowicz podczas środowego spotkania z nowo wybranymi przewodniczącymi zarządów osiedli.

Panel będzie udostępniony mieszkańcom 31 grudnia (od tej chwili będzie można zgłaszać zadania) pod adresem www.budzetobywatelski.kedzierzyn-kozle.pl . Po zalogowaniu skorzystać będzie mógł z niego każdy uprawniony mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla lub organizacja pozarządowa.

To nie wszystko – zmieni się też rzecz zasadnicza, a więc suma przeznaczona z budżetu miasta na budżet obywatelski. Najprawdopodobniej, ostateczną decyzję rada miasta podejmie w czwartek, kwota oddana do dyspozycji mieszkańców wzrośnie aż do 1,5 mln zł, a więc o 300 tys. więcej niż w poprzedniej edycji. Każde osiedle otrzyma 37,5 tys. plus kwota podzielona proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Konsultacje mają odbyć się również dużo szybciej. Procedury inwestycyjne potrafi się przeciągać – niektórych zadań wskazanych przez mieszkańców w tym roku z różnych powodów nie udało się wykonać, a więc kwoty „przeskoczą” na rok 2017. Taka sytuacja dotyczy m.in. osiedli Piastów i Sławięcic.

– Chcemy niezwłocznie przystąpić do realizacji zadań, aby możliwie jak najwięcej z nich wykonać i rozliczyć w roku 2017 – zapowiedziała prezydent Sabina Nowosielska. – Uważam, że budżet obywatelski w obecnej formule się sprawdza. Zależy nam więc na tym, aby jak największa liczba mieszkańców wzięła w nim udział, stąd nowe udogodnienia – dodała.

 

rady osiedli kędzierzyn-koźle (6) rady osiedli kędzierzyn-koźle (5) rady osiedli kędzierzyn-koźle (4) rady osiedli kędzierzyn-koźle (1) rady osiedli kędzierzyn-koźle (2) rady osiedli kędzierzyn-koźle (3)

 

 

Skomentuj