Ma oko do drzew. Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla wygrał konkurs fotograficzny Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych

0
Kamil Nowak - z aparatem wśród drzew.

Kamil Nowak z Kędzierzyna-Koźla, dotąd znany mieszkańcom głównie ze swojej działalności w fundacji Wiedzieć Więcej, jak się okazuje, jest też zapalonym fotografem przyrody. Seria jego zdjęć przedstawiających szpalery drzew wzdłuż starych alei zapewniła mu zwycięstwo w kategorii „dorośli” konkursu „Zadrzewienia z daleka i bliska” Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.

272 prace i 1236 nadesłanych zdjęć – taki jest efekt tegorocznego konkursu fotograficznego, który jesienią tego roku ogłosił Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych. Nosił on tytuł „Zadrzewienia z daleka i bliska”.

Otwierając wystawę fotograficzną, będącą pokłosiem konkursu, wicemarszałek Stanisław Rakoczy mówił, iż trzeba nauczyć się myśleć o środowisku w sposób nowoczesny. Bo im bogatsza flora i fauna, tym lepiej każdemu z nas będzie się żyło. – Zwycięzcami tego konkursu, niezależnie od zajętego miejsca, jest każdy. Zrobienie zdjęć wiązało się przecież z osobistym kontaktem z przyrodą – powiedział.

Prace – w trzech kategoriach – oceniło jury od przewodnictwem Sławoja Dubiela. W kategorii „Dzieci i młodzież” I miejsce zdobyła Kinga Wesołowska za zdjęcie „Brzoza i ja”, II zajęła Julia Mielczarek za „Kolory jesieni”, a trzecie Karolina Wiciak za „Świat otulony puchem”.

W kategorii „Dorośli – zestawy zdjęć” laureatem został Kamil Nowak za pracę „Żywioły”, II miejsce zdobył Józef Sieczka za zestaw zdjęć „Nad stawem”, a trzecie Błażej Duk za „Otulone mgłą”.

– Starałem się uchwycić nostalgię i spokój bijący z tych alei – opowiada Kamil Nowak. – Mając gigantyczną bazę fotografii największy problem stanowiło ich odsianie i wybór właśnie tej, a nie innej nagrodzonej piątki – dodaje.

W kategorii „Dorośli – zdjęcia pojedyncze” jury I miejsce przyznało Romanowi Mehlichowi za pracę zatytułowaną „Ostatni na horyzoncie”, II miejsce wywalczyła Beata Staszczyk za „Kałużę”, a trzecie Maria Fiałkowska za zdjęcie „Między polami”.

Konkurs Zespołu Opolskich Parków Przyrodniczych został przeprowadzony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 – oś V Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona bioróżnorodności.

Wystawę „Zadrzewienia z daleka i bliska” można oglądać na opolskim Ostrówku do 6 stycznia 2017 roku.

15626210_1319451781439494_3092570893150233806_oWyróżnienie w konkursie przyznano także innemu mieszkańcowi Kędzierzyna-Koźla – Krzysztofowi Antonikowi z klasy IA II Liceum Ogólnokształcącego.

 

Nagrodzona seria zdjęć Kamila Nowaka:

phoca_thumb_l_i miejsce kamil nowak ywioy-eter phoca_thumb_l_i miejsce kamil nowak ywioy-ogie phoca_thumb_l_i miejsce kamil nowak ywioy-powietrze phoca_thumb_l_i miejsce kamil nowak ywioy-woda phoca_thumb_l_i miejsce kamil nowak ywioy-ziemia

Skomentuj