Kolej wyda blisko 300 milionów złotych na rewitalizację linii towarowej z Toszka do Starego Koźla

0

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują modernizację infrastruktury kolejowej na styku województw opolskiego i śląskiego. Przewoźnik ogłosił przetarg na rewitalizację 40-kilometrowego odcinka torów na trasie z Toszka do Starego Koźla. Wartość inwestycji szacowana jest na blisko 300 milionów złotych.

Zadanie ma usprawnić przewóz towarów w regionie i wywóz ładunków w kierunku portów w Szczecinie, Gdyni i Świnoujściu.W ramach zadania zarządca infrastruktury wymieni tory i sieć trakcyjną. Dzięki remontowi 8 przejazdów kolejowo – drogowych i modernizacji urządzeń sterowania ruchem kolejowym wzrośnie poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego. Sprawniejszą jazdę pociągów towarowych z wyższą prędkością umożliwi rewitalizacja 51 obiektów inżynieryjnych. Prace obejmą m.in. 18 wiaduktów, 5 mostów. PLK wymienią również 31 rozjazdów oraz wyremontują 10 nastawni kolejowych – wylicza Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK S.A.

Modernizacja torów pozwoli na zwiększenie prędkości pociągów towarowych, odpowiednio z 60 do 90 km/h na odcinku Toszek – Rudziniec Gliwicki oraz z 50 do 80 km/h na odcinku z Rudzińca Gliwickiego do Kędzierzyna-Koźla. Instalacja nowych urządzeń sterowania zwiększyć się ma liczba pociągów na trasie. Inwestycja ma być współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Prace zostały zaplanowane na lata 2017 – 2019.

Znacząca poprawa warunków dla transportu towarów jest jednym z głównych celów zarządcy infrastruktury kolejowej w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Na Śląsku modernizacją objętych jest ok. 600 km torów. PLK już przeznaczyły na ten cel ponad 2,5 mld zł, a w najbliższych latach planowane są kolejne przedsięwzięcia – opowiada Mirosław Siemieniec.

Wcześniej kolej rozpoczęła remont stacji Bierawa obejmujący rewitalizację jednego z torów na trasie Kędzierzyn-Koźle – Chałupki. Prace prowadzone są też na trasie Gliwice Łabędy – Nowa Wieś. Więcej o tych inwestycjach przeczytasz TUTAJ.

Skomentuj