Grand Prix XXIII „Publicystyki” dla rosyjskiego filmu z Sankt Petersburga „The edge”

0

22 października br.  uroczystą  galą połączoną z rozdaniem  nagród  i wyróżnień  zakończył się  XXII  Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych  „Publicystka 2016” im. Ireneusza Radzia.

Międzynarodowe  jury  pod  przewodnictwem  prezesa  Polskiej  Federacji  Filmowców  Niezależnych Witolda Kona po obejrzeniu  76 filmów  wytypowanych z  pośród 335 nadesłanych do Kędzierzyna-Koźla  z 51  krajów  „Grand Prix”  festiwalu  przyznało  filmowi animowanemu „Tche Edge” (Krawędź)  w realizacji  Aleksandra  Averyanowa z Sankt Petersburga (Rosja) .

W kategorii filmów  amatorskich  I nagrodę otrzymał film dokumentalny  pt.  „Misteria  dzieciństwa” autorstwa Darii Kopiec i Joanny Polak z miejscowości Sejny. W tej samej kategorii druga nagroda przypadła Ewie i Pawłowi Piątkom z Runowa za film dokumentalny pt. „Włosy”. Trzecią nagrodę przyznano fabule pt. ”Kino Kabaret” z Koszalina zrealizowanej przez Michała Stenzla. Dwa równorzędne wyróżnienia  przypadły  twórcom filmów Jędrzejowi  Derouiche  Kędzierzyna-Koźla za animację „Baszta Montelemberta” i  Wojciechowi Szwiecowi z  Mikołowa za film biograficzny pt. „Dieter Niebieski”.

Nagrodę specjalną  im. Waldemara Zamczewskiego otrzymał  dokument Andrzeja Szopińskiego-Wisły i Rafała Bizonia  z naszego  miasta, a  nagrodę  klubu Groteska  „Maszynkę do wyciskania treści z filmu” – W. Szwiec z Mikołowa.

W kategorii filmów zrealizowanych przez studentów ze szkół filmowych najlepszym okazał się dokument Tomasza Piotrowicza z Wrocławia pt. „Dawno temu na Śląsku”. Kolejne  nagrody  otrzymali  twórcy z Warszawy – Partycja Polkowska za dokument „Praska 24” oraz  Żanna Wróblewska i Paweł  Son Ngo za film  „Projekt Ukrainka”.

Ponadto  nagrodzonych  zostało 8 filmów realizatorów zagranicznych z  Indii, Hiszpanii, Włoch, Austrii, Belgii, Chile, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Wszystkie nagrodzone  i wyróżnione filmy będzie  można obejrzeć w kinie Chemik na specjalnych projekcjach  w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Bogusław Rogowski

Foto: JAD

Skomentuj