Fałszywy hydraulik w Blachowni. Miał usunąć awarię, skradł oszczędności staruszki

0

Pod pozorem awarii instalacji wodnej wszedł do mieszkania 82-latki. Mężczyzna skradł z mieszkania kobiety pieniądze. Pamiętajmy, że pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Kiedy ktoś nieznany puka do naszych drzwi zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. W ramach pomocy sąsiedzkiej zwracajmy uwagę na mieszkania sąsiadów – szczególnie osób starszych.  Jeżeli mamy wątpliwości co do tożsamości i intencji osób pukających do naszych drzwi, zadzwońmy na policję pod numer 997 lub 112.

Do zdarzenia doszło na Osiedlu Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu.  Wczoraj (14 grudnia) po godz. 12:00 do mieszkania 82-letniej kobiety wszedł mężczyzna, który poinformował ją, że jest awaria wody, przez którą są zalewane mieszkania z niższych pięter. Następnie polecił kobiecie by przez 10 minut odkręcała wodę w kranie i sprawdzała spływ wody. W międzyczasie mężczyzna wyszedł z łazienki i chodząc po mieszkaniu rozmawiał przez telefon z rzekomym pracownikiem, który miał usuwać awarię w piwnicy. Po chwili stwierdził, że kanalizacja w mieszkaniu 82-latki jest sprawna, a dla pewności on uda się do samochodu po preparat do przeczyszczenia rur.

Mężczyzna już nie pojawił się w mieszkaniu kobiety. 82-latka zorientowała się, że została okradziona. Straciła 1300 złotych. O całym zdarzeniu kobieta poinformowała policjantów z Kędzierzyna-Koźla, którzy prowadzą w tej sprawie czynności zmierzające do ustalenia przestępcy.

Aby czuć się bezpiecznie we własnym domu nie należy do niego wpuszczać nieznajomych. Kiedy ktoś nieznany puka do naszych drzwi zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Wylegitymujmy taką osobę, zadzwońmy, do instytucji, którą reprezentuje, zapytajmy czy taka osoba jest pracownikiem zakładu. Pamiętajmy, że oszuści modyfikują swoje metody, dziś jest to pracownik wodociągów, a jutro może to być pracownik zakładu energetycznego czy fałszywy wnuczek.

W ramach pomocy sąsiedzkiej zwracajmy uwagę na mieszkania sąsiadów – szczególnie osób starszych, a także na kręcące się w pobliżu obce osoby oraz zaparkowane pojazdy.  Zainteresujmy się nieznajomymi, zapytajmy kogo szukają, a także zapamiętajmy ich wygląd.

Jeżeli mamy wątpliwości co do tożsamości i intencji osób pukających do naszych drzwi, bądź też zauważymy podejrzane osoby lub samochody w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, albo domu sąsiada, powiadom o tym niezwłocznie Policję, dzwoniąc pod bezpłatny numerem 112 lub 997.

Skomentuj