sobota, 27 kwietnia 2024 15:15

Henryk Szymura ze złotem na 4. Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce Masters. W biegu na 60 metrów przez płotki nie dał szans rywalom

W toruńskiej hali Arena zakończyły się 14. Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Masters. Trwające cały tydzień zawody zgromadziły na starcie blisko 3,5 tys. zawodników z 38 krajów Starego Kontynentu, w wieku od 35 do ponad 90 lat. W przedostatnim dniu zawodów doskonale zaprezentował się kędzierzynianin Henryk Szymura, który zdecydowanie wygrał rywalizację w biegu na 60 metrów przez płotki w kategorii wiekowej 70+.

- Po niedawnych mistrzostwach Polski, gdzie po raz kolejny poprawiłem rekord kraju na tym dystansie presja na zwycięstwo na europejskim czempionacie była bardzo duża. Na szczęście poradziłem sobie z nią i wygrałem bieg finałowy z dużą przewagą, po raz drugi w tym roku poprawiając rekord Polski z wynikiem 9,90 sek., który jest jednocześnie najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie - mówi Henryk Szymura.

To już czwarty tytuł Mistrza Europy wywalczony przez Henryka Szymurę w osiem lat po wznowieniu przez niego kariery sportowej. Trzy z nich zdobył w zawodach halowych /Madryt, Braga i teraz Toruń/ a jeden w sezonie letnim na otwartym stadionie we włoskiej Pescarze.

Władze WMA i EMA /European Masters Athletic/ często powierzają Polsce organizację mistrzostw, ponieważ zawody zawsze stoją na doskonałym poziomie organizacyjnym a toruńska hala ma bardzo szybką bieżnię, gwarantującą uzyskiwanie świetnych wyników. Wszyscy zawodnicy chwalą także stojącą na profesjonalnym poziomie transmisję on-line, którą z odtworzenia mogą oglądać jeszcze długo po zawodach.

Medalową zdobyczą może się pochwalić także inny kędzierzynianin Tadeusz Rojewski. Na swoich głównych dystansach 800 i 1500 metrów zajął co prawda tylko szóste miejsca, ale w kończących zawody sztafetach 4x200 metrów biegnąc w składzie reprezentacji Polski wywalczył dwa medale - srebrny i brązowy. Warto dodać, że Polska pierwszy raz w historii zajęła w mistrzostwach Europy pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 102 złote krążki.