poniedziałek, 20 maja 2024 06:34

Zawodnicy MMKS Kędzierzyn-Koźle na międzynarodowym turnieju w Estonii. Rewelacyjny występ Oliwi Szczerskiej. ZDJĘCIA

Po sukcesach w Finlandii ostatnim turniejem z serii Youth International, z udziałem zawodników MMKS Kędzierzyn-Koźle wraz z trenerem Tomaszem Zioło, były zawody w Estonii. W Tartu światowej stolicy kultury 2024, rozgrywany był od 8 grudnia Yonex Estonian Youth International.

Klub z Kędzierzyna-Koźla na zawodach miał dwoje badmintonistów. W U13 wystąpił Kristoph Paczuła, który już w pierwszych meczach doświadczył rywali, którzy później stawali na podium. Nasz zawodnik grał świetnie, ale mimo wyrównanych pojedynków to rywale przechylali szalę zwycięstwa na swoją stronę. Rewelacyjnie za to spisała się Oliwia Szczerska, która podobnie jak z Finlandii przywozi trzy medale - dwa złote i srebrny.

W ostatnim dniu YONEX Estonian Youth International, były do rozegrania półfinały i finały we wszystkich kategoriach. Nasza Oliwia rozpoczynała półfinałem singla. Po drugiej stronie była Frida Turvanen z Finlandii. Od początku Oliwia nadała ton temu meczowi, nie dając rywalce okazji do prowadzenia. Wynik 21-15, 21-11 dał awans Oliwii do finału. W meczu o złoto spotkała się z Ukrainką Emmą Karatanovą, którą pokonała jeszcze szybciej, 21-8, 21-7.

Kolejny półfinał odbył się w mixta. Oliwia i Raimond Vaidla szybko uporali się z rywalami z Estonii wygrywając 21-6, 21-13. Finał gry mieszanej obfitował w zwroty akcji. Długo na prowadzeniu byli rywale: Morten Rozental/Berit Prii z Estonii. Set udało się wygrać naszym 24-22. W drugim było podobnie, ale waleczność Oliwii i Raimonda doprowadziła do zwycięstwa 21-17 i zdobycia tytułu mistrza Estonii w mixta.

W trzeciej odsłonie występu naszej badmintonistki , był finał debla. Oliwia i Laiba Ahmed Mahloof (Malediwy),w meczu o pierwsze miejsce zagrały z Litwinkami Agota Boguckyte/Beatrice Uzomeckaite. Po dobrej grze pierwszy set dla naszych 21-18. Drugi set to serie błędów i nerwy po naszej stronie i przegrana 10-21. W trzecim secie pewniej na korcie czuły się rywalki i grając dokładniej, nie robiąc wiele błędów, wygrały 21-12. Tym samym trzecie trofeum turniejowe zostało wręczone Oliwii i Laibie za 2 miejsce.

Estonia zakończyła piękną historię tegorocznych turniejów w serii YOUTH granych wraz z turniejami Circuit Badminton Europe. Oliwia Szczerska startująca w nich w kategorii U11 zdobyła 13 medali : 6 złotych, 4 srebrne i 3 brązowe.

- Wszystkie te starty były możliwe dzięki wielu instytucjom, którym należą się podziękowania. Oto nasi sponsorzy: Grupa Azoty (projekt Grupa Azoty Start), Wak Trans, Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle, Starostwo Krapkowice, Wypożyczalnia busów SAMIR z Zakrzowa, Fundacja Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Trzynastka” z Zakrzowa - przekazuje trener Tomasz Zioło.