Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 00:47
Reklama
Reklama

Ponad ćwierć miliarda złotych na inwestycje. To był rekordowy rok w Grupie Azoty ZAK S.A.

Ponad ćwierć miliarda złotych na inwestycje. To był rekordowy rok w Grupie Azoty ZAK S.A.
Zarząd Grupy Azoty ZAK S.A. dokonał podsumowania ubiegłorocznych inwestycji. To był rekordowy rok pod względem funduszy wydanych na rozwój zakładu. Efekty widać praktycznie w każdym segmencie działalności spółki.
Ubiegłorocznym inwestycjom dokonanym w kędzierzyńskim zakładzie poświęcona była dzisiejsza konferencja. Na wstępie prezes Grupy Azoty ZAK S.A. dokonał krótkiego podsumowania.

- Mamy za sobą dobry rok, którego wyniki finansowe opublikujemy w marcu wspólnie z całą Grupą Azoty. W 2015 roku udało nam się poprawić wskaźniki oraz podnieść wartość naszej spółki o kilkanaście procent. Zrealizowaliśmy wiele dużych zadań inwestycyjnych, a także opracowaliśmy plan działań w perspektywie do 2025 roku. Duży nacisk położyliśmy na innowacyjność, udało nam się też porozumieć się z organizacjami związkowymi – wyliczał Adam Leszkiewicz.

W obszarze produkcji nawozów i OXO na inwestycje przeznaczono 45 milionów złotych. Dwie trzecie tej sumy pochłonęła modernizacja ciągu amoniakalnego, w ramach której zrealizowano m.in. wymianę wnętrza reaktora syntezy amoniaku, zainstalowano i uruchomiono nowy efektywniejszy układ skraplania na stokażu bezciśnieniowym oraz wybudowano instalację rozdziału purge gazu. Efektem inwestycji są większe zdolności produkcyjne amoniaku w procesie wytwarzania nawozów azotowych, co zapewnia zakładom oszczędności na poziomie blisko dwóch milionów złotych rocznie.

Siedem milionów złotych pochłonęła realizacja projektu intensyfikacji produkcji roztworów mocznika poprzez rozbudowę węzła magazynowania i załadunku roztworów mocznika. Te działania mają bezpośredni wpływ na dwukrotne zwiększenie możliwości produkcyjnych NOXy®, a także podwojenie zdolności załadowczych. Inwestycja jest modelową pod względem ochrony środowiska – nowa instalacja jest całkowicie bezodpadowa i nieemisyjna.

Niespełna osiem milionów złotych Grupa Azoty ZAK S.A. wydała na projekt wytwarzania pary dla instalacji OXO z wykorzystaniem odpadowych strumieni gazowych. W ramach inwestycji wybudowano układ dwóch wysokiej mocy generatorów parowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Wdrożone rozwiązanie optymalizuje koszty wytwarzania produktów OXO przy jednoczesnym obniżeniu oddziaływania na środowisko poprzez ograniczenie ilości spalanego węgla i emisji pyłów.

Podsumowując rekordowe nakłady inwestycyjne w spółce jej wiceprezes Krzysztof Kamiński wskazywał na świetną współpracę w ramach całej Grupy Azoty.

- To dla mnie duża satysfakcja. Często na radzie nadzorczej czy innych gremiach dyskutujemy. Różnimy się pomysłami, ale na końcu dochodzimy do konsensusu i idziemy do przodu dla dobra naszej firmy – powiedział Kamiński.

W 2015 roku Grupa Azoty ZAK S.A. wydała na inwestycje 263 miliony złotych wobec 128 milionów w 2014 roku. Jeszcze lepszy pod tym względem ma być obecny rok.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele władz samorządowych przekonywali, że dynamiczny rozwój największego kędzierzyńskiego pracodawcy jest dobrą informacją dla mieszkańców miasta i regionu.

- Powstanie Grupy Azoty spowodowało, że zakłady, które weszły w jej skład, dostały skrzydeł. To zaowocowało między innymi dodatkowymi miejscami pracy w Kędzierzynie-Koźlu, za co dziękuję – powiedziała prezydent Sabina Nowosielska, której wtórował wicestarosta Józef Gisman: - Jako samorządowcy cieszymy się z informacji, które usłyszeliśmy. Kilka lat wstecz analizowaliśmy i obawialiśmy się, że stracimy jako zakłady, miasto i powiat (na włączeniu do Grupy Azoty – red.), ale po czasie widzimy, że jest to idealne rozwiązanie.

Prezydent miasta Sabina Nowosielska i wicestarosta Józef Gisman chwalili kędzierzyński zakład za działania skierowane do lokalnej społeczności.
Prezydent miasta Sabina Nowosielska i wicestarosta Józef Gisman chwalili kędzierzyński zakład za działania skierowane do lokalnej społeczności.


W tym roku Grupa Azoty ZAK S.A. kontynuuje budowę nowej elektrociepłowni. Na przełomie października i listopada planowane jest oddanie do użytku nowego kotła. W najbliższych miesiącach realizacji doczekają się spore inwestycje na wydziale mocznika i projekt estrów specjalnych. Najbliższy rok będzie też kluczowy ze względu na dwie bardzo ważne decyzje kierunkowe w projektach korporacyjnych. Chodzi o gaz koksowniczy oraz dalsze prace nad projektem instalacji zgazowania węgla.

sam

sam


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ