Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 13:58
Reklama
Reklama

Jak pozbyć się gruzu podczas przebudowy domu?

Jak pozbyć się gruzu podczas przebudowy domu?
Przebudowa domu z pewnością nie należy do prac czystych. Kurz, odpady remontowe, kawałki cegły i betonu - gruz podczas przebudowy domu towarzyszy nam nieustannie. Zobowiązani jesteśmy do tego, aby wszystkie odpady prawidłowo zagospodarować, a jak przyjdzie do pozbycia się ich, zrobić to w sposób zgodny z prawem. Jak obchodzić się z gruzem, kiedy trwa przebudowa domu?

Po pierwsze - kontener


Pierwsze o czym trzeba pamiętać, to przygotowanie odpowiedniego miejsca na odpady. Niezależnie czy prace budowlane dotyczą prowadzonego remontu w budynku wielorodzinnym, gdzie zabronione jest gromadzenie gruzu pod blokiem czy kamienicą luzem, czy też naszej własnej posesji na której stoi dom jednorodzinny, w każdej sytuacji, kiedy coś remontujemy, przebudowujemy, czyli gdy generujemy odpady inne niż komunalne, zobowiązani jesteśmy do stworzenia tymczasowego miejsca gromadzenia tych odpadów. W każdym przypadku powinniśmy dysponować odpowiednim pojemnikiem na gruz. Dotyczy to również własnej działki. Kontenery nie tylko bowiem pomagają nam pod względem logistycznym, ułatwiając późniejszy wywóz śmieci, ale chronią od przedostawania się do gleby substancji, które niekoniecznie mogłoby pozostać dla niej obojętne. Część znajdujących się w gruzie fragmentów, np. kafelki pokryte klejem albo odłamku tynku i farb, nie powinno nigdy przedostać się do gleby, ponieważ ich ch toksyczny wpływ na wody gruntowe, rośliny, zwierzęta, a w konsekwencji ludzi, mogłyby doprowadzić do szkód dla środowiska i zdrowia.

Skąd wziąć kontener?


Nie trzeba posiadać własnego kontenera, co zresztą mogłoby być problematyczne - przebudowę przeprowadza się często raz na całe życie. Jeśli nie planuje się częstych remontów, kontener na własność byłby przeżytkiem. Najprościej jest wynająć pojemnik na gruz od specjalistycznej firmy, oferującej taką usługę. Wybór bywa naprawdę spory - od kontenerów małych, idealnych, aby pomieścić w nich skute kafelki czy stary brodzik, aż po duże kontenery o kilkunastu metrach sześciennych, których objętość równa jest objętości kilkuset tradycyjnych worków na śmieci.

Dodatkowa korzyść płynąca z wynajmu kontenera to brak naszej troski o to, co dalej dzieje się z naszymi odpadami. Firma wynajmująca nie tylko podstawi kontener, ale też odbierze go wraz z całą zawartością. A to oznacza, że nie musimy sami starać się o opróżnienie pojemnika z tego, co powstaje podczas przebudowy. Nie trzeba dzwonić po lokalnych sortowniach, wozić pojemnika na wysypisko śmieci, by tam zrzucić cały gruz. Cała odpowiedzialność za utylizację leży po stronie firmy, od której wynajmujemy kontener. Na stronie gruzownik.pl można znaleźć ofertę kontenerów i wywozu nie tylko betonu, cegieł i podobnych, ale też materiałów problematycznych jak papa, szkło, chemia budowlana, a nawet rolki trawy syntetycznej albo odpady zielone.

Mam własny pojemnik - co zrobić z gruzem?


Jeśli jesteśmy w posiadaniu własnego, a nie wynajętego pojemnika na gruz, powstaje pytanie co zrobić z jego zawartością, jeżeli kontener zapełni się już w całości podczas prac budowlanych. Warto zawczasu więc wyszukać okoliczne PSZOK-i czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Znajdują się w każdej gminie, gdzie nieodpłatnie można pozostawić tam różnego rodzaju śmieci, w tym te pochodzące z remontu czy budowy. Przed dostarczeniem na własną rękę gruzu do PSZOK warto sprawdzić indywidualny w każdym PSZOK-u regulamin przyjmowania odpadów.

Uwaga na odpady niebezpieczne


Jeśli przebudowa domu niesie za sobą pozbycie się tak zwanych odpadów niebezpiecznych, sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Odpady niebezpieczne to między innymi takie, których skład jest kancerogenny, czyli może przyczyniać się do powstawania raka lub zwiększenia szansy na jego wystąpienie w przypadku połknięcia, wdychania lub wniknięcia przez skórę danej substancji. Przykładem może być azbest. Często niegdyś występujące pokrycia dachowe wykonane z azbestu uznawane są obecnie za jedne z najbardziej szkodliwych zdrowotnie. Wedle prawa azbest musi całkowicie zniknąć z gospodarstw domowych do roku 2032. Na ten cel można nawet uzyskać gminne dofinansowanie. Jeśli musimy pozbyć się azbestu, warto znaleźć firmę legitymująca się właściwymi pozwoleniami z zakresu prac demontażowych z materiałami niebezpiecznymi. Firma jest w stanie przetransportować niebezpieczny azbest na specjalne składowisko, a nam przekazać stosowne zaświadczenie o tym, że pozbyliśmy się z naszego budynku rakotwórczego elementu w sposób zgodny z prawem.

Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się gruzu jest skorzystanie z pomocy firmy oferującej kontenery oraz wywóz gruzu. Jeśli posiadamy własny kontener i jesteśmy w stanie dostarczyć go do PSZOK, Punkty te to druga z propozycji na pozbycie się odpadów. W przypadku, kiedy w skład odpadów wchodzą te niebezpieczne, warto skontaktować się z fachowcami posiadającymi odpowiednie certyfikaty.

Materiał partnera

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Rob 02.01.2022 16:28
Może lepiej by było podnieść kominy, żeby w łazienkach był cug, , bo jest wsteczny ciąg, wówczas będzie mniej tragedii, gdy zadzwoniłem do administracji ze nawiewa mi zimne powietrze usłyszałem zakryj pan sobie kratkę ????

Alojzy 27.12.2021 13:14
Co to znaczy czujka --- encyklopedia mówi : Zadaniem czujki jest obserwowanie podejść prowadzących do rejonu postoju ubezpieczanych wojsk i uprzedzanie ich o przeciwniku. W zależności od sytuacji, charakteru terenu i warunków widoczności, czujkę (w nocy podsłuch) wystawia się przed pododdziałem lub na jego skrzydle w odległości do 400 metrów.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ