Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 11:08
Reklama
Reklama

Jakie wiertło do metalu?

Jakie wiertło do metalu?
Wiertła używane do wiercenia otworów w metalu różnią się od wierteł do innych materiałów. Wiertła przeznaczone do pracy z materiałami takimi jak drewno, plastik czy gips działają inaczej w kontakcie z metalem. Dzieje się tak dlatego, że wiertła tego typu mają często większą powierzchnię niż wiertła dedykowane do danego materiału (drewna, plastiku czy gipsu), przez co ich prędkość ścierania jest większa podczas penetracji materiału.

Jeśli chodzi o wiertła, istnieją dwa rodzaje: wiertła z krawędziami tnącymi wykonanymi ze stali szybkotnącej oraz wiertła bez krawędzi tnących. Do wiercenia otworów w metalu należy używać wierteł z ostrymi ostrzami tnącymi.

Z czego zrobione jest wiertło do metalu?


Ponieważ wiertła do metalu, a przynajmniej ich funkcjonalne elementy są zbudowane z twardego materiału, takiego jak HSS (stal szybkotnąca), część chwytowa jest wykonana z gorszej jakości stali. Ogólnie rzecz biorąc, całe wiertło jest również produkowane z tego samego metalu, dlatego jest jednolite. Wiertło kombinowane z chwytem stożkowym jest stosowane w celu zminimalizowania kosztów produkcji i ceny końcowej w wiertłach z chwytem cylindrycznym.

Jakie mamy do dyspozycji wiertło z chwytem do zwykłej wiertarki?


Wiertło z gładkim chwytem cylindrycznym to wszystko, na czym możemy polegać przy wierceniu zwykłą wiertarką ręczną. Wiertła z tego typu standardową średnicą chwytu objęte są polską i międzynarodową niemiecką normą DIN 338 oraz odpowiadającą jej polską normą NWKa. Są to najpopularniejsze wiertła, zarówno w profesjonalnych narzędziowniach CNC, jak i w warunkach domowych. Występują w rozmiarach od 0,1 do 20 mm.

Ograniczenie chwytu uchwytu do 16 mm jest częstym problemem w tych ćwiczeniach, ale w takich sytuacjach możemy polegać na uchwycie z chwytem 13 mm.

Jakie wiertło będzie lepsze do metalu? Tytanowe, żółte, diamentowe czy kosmiczne?


Wybierając wiertło do użytku profesjonalnego lub domowego, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonane, a także na technikę jego wykonania. Niestety rzadko kiedy producent podaje nam z jakiego materiału wykonane jest wiertło lub jest to nieprawda. Stal SW7M, należąca do grupy stali HSS, jest doskonałym i wystarczającym materiałem do zastosowań profesjonalnych.

Materiał partnera

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ